| DaciaRomania a întrebat:

Până la ce vârstă v-au verificat părinții la lecții?

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Constant, pana in clasa a5-a, apoi de cate ori le ceream sa ma asculte la lectii, o faceau, inclusiv la bac ma ascultau din comentarii

| Simpatic a răspuns:

Ca si verificare de genul 'ascultare' a lectiilor acasa, nu imi amintesc sa o fi facut si mai tarziu de clasa 1 sau a 2-a parintii.
Daca prin verificare asupra lectiilor te referi la materia invatata de mine! de obicei marea majoritate a parintilor vor sa vada notele finale, nu sa o faca pe profesorii acasa, dar cu siguranta exista si exceptii de la regula afirmata de mine!

ca si verificare a temelor au putut face asta pana la varsta la care au mai stiu sa verifice corectitudinea temelor...dar nici acolo nu aveau timp parintii care lucrau de dimineata pana aseara, pe schimburi etc
Am avut parte de parinti in regula, stiau ce pot (nu eram doar de 10) si mi-au lasat libertatea de a invata cum vreau si in felul meu, in ritmul meu, nu au fost bagaciosi cum sunt unii parinti

actual mai ales discipline precum matematica, inca de prin clasa a 4-a ii face pe parinti sa abandoneze orice forma de verificare laughing
avem o matematica destul de complicata predata elevilor chiar inca de la gimnaziu, statul roman cred ca vrea sa faca din toti romanii viitori matematicieniwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cl a5a

| dullcat a răspuns:

Cam pana prin clasa a III-a sau a IV-a.

| mODIN a răspuns:

Cred ca pana pe la 9-10 ani

| StoicAnalysis a răspuns:

Pana in clasa a 4-a. Din clasa a 5-a nu au mai avut interesul necesar. Efectiv le aratam lectiile spunandu-le ca a doua jumatate din ele erau de fapt temele facute de mine laughing. Era destul de complicat pentru ei orice trecea de tabla inmultirii si analiza pe text la romana. Imi era si mi-e greu sa fiu la zi cu materia. Nici nu mai zic de ei care nu au mai facut scoala de mai bine de 15-20 de ani.

| LisaJulie a răspuns:

Clasa a-V-a apoi mi-au dat de înțeles ca eu sunt responsabila de temele mele și cum îți așterni așa dormi

| ILoveBlackCats a răspuns:

Niciodata, m-am descurcat singura dintotdeauna

| KaiSmile27 a răspuns:

Pe mine niciodată nu m-au verificat