| Coman_Mihaela_2000 a întrebat:

Pentru a intra in liceul de Arte, pe profilul "Teatru", trebuie sa dau vreo proba inainte?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a te putea înscrie la un Liceu de Arte, trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai ( să fi dat în luna mai 2015 ) probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( arte ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU ai precizat dacă ai terminat clasa a 8-a anul acesta şi dacă ai susţinut probele de "vocaţional" în luna Mai 2015 ( dacă le-ai promovat )...

În cazul în care NU le-ai susţinut/promovat, NU te poţi înscrie la un liceu "vocaţional" sad

| alexs99 a răspuns:

Da, trebuie data o proba de aptitudini inainte de Evaluarea Nationala.
O zi buna.