| 0Alex0 a întrebat:

Pentru BAC, subiectul 3, ce tipuri de eseuri trebuie sa invatam? Parca erau 3 pentru texte narative (caracterizarea unui personaj, tema si viziunea despre lume si inca ceva) si tot 3 pentru poezii sau doar 1? Poate sa-mi spuna cineva?

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

Încă le am proaspăt în memorie fiindcă abia am scăpat. laughing)

Ai așa:
PROZA:

Basmul - Ion Creangă (,,Povestea lui Harap-Alb'')
Nuvela - Ioan Slavici (,,Moara cu Noroc'' )

ROMAN:
Interbelice:
- Liviu Rebreanu (,,Ion'' )
- Geogre Călinescu (,,Enigma Otiliei '')
- Mihail Sadoveanu (,, Baltagul '')
- Cămil Petrescu (,, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război'' )

Postbelice:
- Marin Preda (,, Moromeții '')
Dramă(tot postbelică) : Marin Sorescu (,, Iona'' )

Și mai ai dramaturgie:
Comedia: I.L Caragiale (,, O scrisoare pierdută'' )

Eu am fost la profilul real, au fost câteva care nu au fost în programa noastră și la toate astea au fost trei eseuri:
Tema și viziunea (mai nou zis, particularitățile unui text)
Particularități de construcție a unui personaj
Relație dintre două personaje.

Și mai e și Dacia Literară and stuff, dar nici nu m-am obosit să citesc măcar ceva pe acolo. laughing

Apoi ai poezia, unde e un singur eseu( Tema și viziunea/ Particularitățile unui text poetic)

- Mihai Eminescu - Romantism
- George Bacovia - Simbolism
- Lucian Blaga - Modernism
- Tudor Arghezi - Modernism
- Ion Barbu - Modernism
- Nichita Stănescu - Neomodernism

1 răspuns:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Haha, ce frumos e sa crezi ca viata-i roz.
Acum trezeste-te la realitate, sunt vreo 26 de "esee" (corect este eseuri) pe care trebuie sa le inveti.
Auzi la el, 4/6 analize pe care sa le inveti. Viata nu-i roz, dar nici gri nu-i. 25-26-27 merg usor, ca se repeta structura, doar compozitia e alta.