| Nimeni91 a întrebat:

Buna tuturor! La subiectul 3 la bac la romana la tema si viziunea despre lume, unde se cere analiza a doua elemente de compozitie, de structura si de limbaj, reprezentative pentru tema si viziunea despre lume, trebui sa justific si aceasta relevanta? De exemplu, trebuie sa spun" titlul operei "x" este reprezentativ pentru tema si viziunea despre lume, deoarece...(apoi analizez titlu)"? Nu am inteles asta niciodata. In cartile cu eseuri nu este nici o justificare, este doar comentat titlul.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, este jalnic sa scrii asa ceva, sa dai mura-n gura si surceaua pe gat, desi valabila.
Tema (+motive daca e poezie), viziunea, titlul si structura, poate chiar perspectiva narativa sa fie intotdeauna ignorate, fara ele nu ai eseu. Incerci sa scrii despre conflict, poate perspectiva +tehnica narativa, limbaj, etc.
Poate ajuta: https://www.tpu.ro/......nte-limba/

| Nimeni91 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc mult!

| Nimeni91 explică (pentru LPCTSTR):

La romana nu am o profa prea buna. Dânsa, pus si simplu, spune doar" bine" sau" foarte bine" sau " nu e bine", insa nu precizeaza motivul pentru care este asa, bine sau rau niciodata nu explica unde ai gresit, doar pune pe altcineva sa citeasca.