| LisaJulie a întrebat:

Pentru cei care ați studiat Limba Spaniola și Limba Portugheza cât de asemănătoare sunt? Sunt ele mai ușoare decât Limba Franceză?

3 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Toate sunt la fel de ușoare sau grele. Sunt destul de diferite ca sa nu ajunga daca stii doar una. Am dat sa scrie GBT-ul ca sa nu scriu eu:

Pronunție: Sunetele, accentul și pronunția cuvintelor pot fi diferite. Spaniola are sunete specifice care nu există în portugheză și invers.

Vocabular specific: Deși au multe cuvinte comune, fiecare limbă are și cuvinte specifice care nu se regăsesc în cealaltă.

Gramatică: Există diferențe gramaticale semnificative în utilizarea articolului hotărât, a pronumelor și în formele verbale.

Constructii de fraze: Ordonarea cuvintelor în propoziții și structurile gramaticale pot varia.

| Celestina003 a răspuns:

Știu o colegă de a mea de liceu, care a învăț spaniol doar uitaduse la telenovele.

Eu sfat cum sa înveți mai usor o limba :Eu am învățat ușor o limba doar uitandu-ma la desene animate pentru copii in limba italiană, si era ciudat pentru că urmatoarea zi înțelegeam mult mai bine! Usor ușor începeam sa vorbesc.

| Akelle a răspuns:

In opinia mea sunt destul de asemănătoare si mul mai usoare decat limba franceza