| Sonnia a întrebat:

Pentru cei care invata in Iasi. Ce parere aveti despre colegiile: Negruzzi, National si Racovita? Intreb asta pentru ca sunt clasa a 8-a, iar din vara s-ar putea sa ma mut in Iasi ( sunt din HD ). Pana acum am media generala 10 si sper ca la examen sa iau note mari. Mi-ar placea sa invat intr-un liceu foarte bun, cu prestigiu, in care chiar se face scoala. Deci... cum sunt profesorii, elevii? Care sunt cerintele? Orice m-ar putea ajuta...

Răspuns Câştigător
| AxxyAlexandra a răspuns:

Buna Sonniahappy
In primul rand vreau sa-ti spun ca si eu sunt in clasa a 8a si sunt din Iasihappy
Si vreau de asemenea sa te felicit pentru media tahappy
Desi se spune ca aceste 3 licee mentionate de tine sunt de fite, s`a dovedit a nu fi chiar asa.
Am multi prieteni pe la aceste licee si toti au o parere foarte buna si sunt foarte multumiti ca au facut alegerea de a merge la acele liceehappy
Acum depinde si de ce profil vrei sa urmezihappy
Dintre toate cele 3 licee mentionate de tine cel la care se face cu adevarat carte si e un liceu serios e Racovitahappy
Daca o sa`mi spui si la ce profil vrei atunci o sa-ti zic si in ce sunt ele mai specializate, eventual ultima medie de admitere de anul trecut la fiecare profilhappy
Daca vrei sa vorbim mai multe da`mi id`ul tau pe privat, printr`un mesajhappy
Asta daca vrei.happy
Sper ca ti-am fost de folos.

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Draga mea, cele trei licee mentionate de tine sunt primele in topul liceelor iesene, unde intra elevii ca tine (apropo, felicitari!), care au invatat pe parcursul celor 4 ani si au obtinut medii mari. Sunt licee f. bune, prestigioase, unde se invata carte cu seriozitate. Bineinteles ca si cerintele sunt f. mari la aceste licee, dar si rezultatele elevilor sunt pe masura. Elevi de la aceste licee merg anual la tot felul de olimpiade si obtin premii importante, putand la sfarsitul celor 4 ani de liceu, sa obtina un loc la facultate, fara a mai da examen. Deci, ce sa-ti mai spun, totul depinde de tine si de preferinta ta. Cat priveste profilele acestor licee, ele sunt cam asemanatoare (real si uman), fiind licee teoretice: mate-info; mate-info intensiv engleza; filologie; stiintele naturii; stiinte sociale, etc.