| anamariarot a întrebat:

Pentru cei care știu germană măcar de un B1: cum vă descurcați cu articolele hotărâte, astfel încât să nu le confundați?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Der =masculin
die =feminim, plural
das =neutru
http://frequencylists.blogspot.com/......nouns.html
inveti fiecare substantiv in parte, plus o imagine, plus repetitie, mereu pronunti substantivul cand vorbesti, nu ai cum sa uiti
General Indicators For Determining Gender

Although some German speakers will insist that you need to learn the gender of each noun individually, there are some key indicators that can provide a helping hand. Although there may be exceptions, it is generally possible to make an educated guess on the gender, based on how the word ends. These rules can be defined as follows:

If a noun ends in -or, -ling, -ig, –ner or -smus, it is masculine and should be prefixed by the word "der". For instance, you would say: der Generator, der der Frühling, der Honig, der Rentner and der Kapitalismus.

If a noun ends in -ung, -ie, -ei, -keit, heit, schaft, –tät, -ik or -tion, it is feminine and should be prefixed by the word "die". For instance, you would say die Zeitung, die Komödie, die Bäckerei, die Tätigkeit, die Schönheit, die Mannschaft, die Universität, die Musik and die Situation.

If a noun ends in -chen, -lein, -ment, -tum, -ma or -um, it is neuter and should be prefixed by "das". For instance, you would say das Mädchen, das Fräulein, das Supplement, das Rittertum, das Schema and das Museum.

dar asta nu e o regula, le inveti pe rand

| NLS a răspuns:

Incearca sa inveti foarte bine regulile date de Ray mai sus, (da data aceasta i-a iesit foarte bine, insa sa nu te puna Aghiuta sa il intrebi cum e cu verbele, ca iese comedie-parodie-horror)

Eu folosesc foarte multe cuvinte (substantive) la nivel mai avansat, din domeniul tehnic (mecanica, inginerie, desen tehnic, farmacie, gestiune ERP (Enterprise resource planning), STASuri, si altele), in plus nu am fost la filologie, am invatat limba singur, asadar am ajuns intr-un stadiu in care am ramas rau de tot in urma cu gramatica. Pot vorbi relativ corect si gramatical, daca ma gandesc putin inainte de fiecare cuvant, "pentru cazul cutare e terminatia asta la singular masculin,... substantivul acela se termina in -ig deci e articolul cutare".

Insa cum pe gura ies 3-7 cuvinte pe secunda, nu mai am timp sa analizez in parte, si vorbesc cum pot. De regula le incurc, am retinut mai mult mecanic bruma de gramatica ce o folosesc corect (prin auzire repetata de la colegi, iti intra in reflex).
Nu am avut reclamatii pana acum, desi am vorbit face-to-face si cu managerul general al unei firme surori din Elvetia.