| justme4yours a întrebat:

Pentru cei de clasa a opta: la evaluarea nationala la matematica subiectul al 3-lea exercitiul 1 punctul b, eu am scris ca volumul apei era Aria bazei x inaltimea adica 4000 cm patrati, in barem de ce sunt 3000? imi puteti explica?

3 răspunsuri:
| SilentStriker a răspuns:

3l = 3dm^3 (la puterea a 3-a)
10cm=1dm^3
V = Aria bazei inmultita cu inaltiemea
3 = 1 inmultit cu inaltimea apei
inaltimea apei =3 dm = 30cm

Asta e rezolvarea corectahappy

| SilentStriker a răspuns:

Am uitat sa precizez.
Aria bazei = 10 inmultit cu 10 = 100 cm, iar folosind metoda transformarii iti rezulta 1 cm.
Sper ca te-am ajutathappy

| Vali2012 a răspuns:

Volumul vazei si volumul de apa sunt doua numere diferite, pentru ca vaza nu se umple cu apa. Daca ar fi plina vaza cu apa, atunci ar fi avut inaltimea vazei de 40cm, dar se toarna numai 3l, de aceea volumul de apa este aria bazei x inaltimea apei. Inaltimea apei era volumul apei impartit la aria bazei.