| ɐzʇıןoʌɐıp a întrebat:

Pentru cei de la licee, profil mate-info.Pe partea cu matematica, fizica, chimie ma intereseaza sa stiu cat demult se reia din cls a 8 a si cam cat de grea va fi materia propriu zisa a clasei a 9a(mai ales mate).

Răspuns Câştigător
| ralucaralu a răspuns:

Eu am terminat a9a anul acesta la mate-info. Imi place foarte mult si nu regret deloc ca am ales profilul acesta.La foarte multe materii ne-au luat cu chestii de baza, pe care majoritatea le stiam. Am dat la aproape toate materiile teste initiale, dar nu ni le-au trecut in catalog. La mate se incepe cu o scurta recapitulare din 5-8, iar apoi incepi alte chestii, dupa parerea mea, usoare. In a9a matematica o faci ca la stiinte a le naturii, poate chiar putin mai avansat. In a11a o sa fie mai greu la mate si la info. Nu trebuie sa iti fie frica, la fiecare lectie va explica pana intelegeti si seamana cu ce am facut in generala. Daca ai ales profilul acesta si iti place cat de cat matematica, nu vei regreta. Succes!

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Materia e usoara si total diferita fata de cea din generala(exceptand chimia si fizica, unde baza se afla in materia de cls 6-8).Se vor face recapitulari si dupa veti incepe materia noua.
Sincera sa fiu, mate de a9-a mi s-a parut cea mai grea din liceu(insa nu foarte rau, cand ma refer la grea spun sa trebuie sa faci exercitii ca sa o intelegi)apoi totul se simplifica. Daca o sa ai 8-9 la mate in a9-a,sigur vei avea 10 in celelalte clase(mai ales ca materia nu se prea aseamana de la an la an)
Chimia de a9-a este una dintre cele mai usoare, mai ales daca ti-a placut pana acum.

| mdany a răspuns:

La mate pe a noua era mai bine DAR pe a 10-a e jale daca nu inveti.O lectie pierduta si s-a dus sirul.Si da, la mate se reia ce ai facut pe a opta dar nu tot, esentialul doar.La fizica e cu totul ceva nou, iar la chimie iarasi ceva nou.Doar la mate se reia o parte din materie.

| AlxMro a răspuns:

In privinta matematicii, trebuie sa fi atent la ore si sa muncesti mult, la fel si in cazul chimiei. Fizica mi se pare usoara, dealtfel trebuie sa-ti si placa.

| Izza_4461 a răspuns:

Eu am terminat liceul anul trecut. Am fost la mate-info intensiv info. Stai linistita ca nu conteaza cu ce cunostinte vi din scoala generala, important e sa ai initiativa de a invata. Nu-ti fie teama de materii, o sa fie bine. Mie imi pare bine ca am terminat acest profil, pentru ca o sa vezi ca o sa fie o mare diferenta dintre unul de la mate-info si unul de la tehnic cand o sa termini liceul. We are the bestwinking

| InSoMnIaC a răspuns:

Ei bine probabil o sa ai durei de cap materia e grea ca... nu pot sa spun,o sa ai o gramada de ore, si sa stii ca nu prea se reia materia decat la fizica iar la matematica primul capitol e cel mai greu o sa faci niste ecuatii si inecuatii de te doare capu, si daca o sa faci vreo saptamana 2 de recapitulare pe la celelalte, oricum informatica iti doresc sa o intelegi din prima desi o sa-ti dea batai de cap oricum Succes!