| Melania2421 a întrebat:

Trec clasa a9a,științe ale naturii. Ce materii se fac și câte ore pe săptămâna? E greu? Ce cărți trebuie sa citim la romana? As vrea sa ma apuc de pe acum... Orice informație legată de acest profil este binevenita. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Buubbu a răspuns:

Nu știu de ce, dar nu s-a postat tot răspunsul.
Eu sunt în ultimul an, tot la științe ale naturii. Deci, în primul rând eu zic să nu te agiți prea mult în legătură cu ce o să vină. Bucură-te de vacanță cât mai e. happy
Eu sunt în ultimul an, tot la științe ale naturii. În clasa a 9-a faci (dacă îmi aduc bine aminte) 4 ore de română, 4 ore de mate, 2 de biologie, 2 de chimie, 3 de fizică, 2 de franceză, 2 de engleză, 2 de TIC, 1 de informatică, 1 de istorie, 1 de geografie, 1 de religie, 1 sau 2 (nu mai știu) de sport, 1 de logică și 1 de desen/muzică (o săptămână faci desen, una muzică). După, în clasa a 10-a logica e înlocuită de psihologie și apare în plus educația antreprenorială. În clasa a 11-a dispar muzica, desenul, psihologia și informatica, iar antreprenoriala e înlocuită de economie și faci doar 3 ore de română. În plus, apar opționalele (pe care le alegeți voi, ca și clasă). De a 12-a nu mai zic, mai e mult până atunci. happy
Un sfat: După cum vezi, la științe ale naturii faci cam de toate. Nu e ca la filologie spre exemplu, unde dispare treptat orice ține de real și rămâi doar cu materiile specifice profilului. Ca urmare, ar fi ideal să te hotărăști cam din clasa a 11-a ce vrei să faci mai departe, ca să te poți axa mai mult pe lucrurile esențiale. Eu, de pildă, vreau să dau la medicină și am de furcă, pe lângă materiile de BAC, cu biologia și chimia. happy
Încă o chestie: La profilul ăsta vei da teză la mate, română și încă două materii la alegere dintre fizică, chimie și biologie.
Cât despre română, eu zic că poți să nu te apuci de citit chiar de acum. O să-ți dea profesorul la începutul anului lista cu oprerele pe care le vei studia și poți să citești pe parcursul anului. (Cel puțin la mine așa a fost.)
Dacă totuși vrei să fii cu un pas înainte, poți căuta programa pe net. Nu mai știu chiar toate operele, spre rușinea mea. rolling on the floor
Depinde de tine dacă e greu sau nu. happy Dacă înveți și te descurci pe partea asta de mate, chimie, fizică și bio o să fie floare la ureche.
(Un mic secret... eu eram cam paralelă cu fizica și chimia, iar la mate și bio eram ok și tot m-am descurcat. laughing Bine, au și profesorii meritele lor.)
Baftă la liceu! :*

4 răspunsuri:
| Buubbu a răspuns:

Hei!

| Melania2421 explică (pentru Buubbu):

Stii sau nu?

| Melania2421 explică (pentru Buubbu):

Mulțumesc mult!❤️

| Buubbu a răspuns (pentru Melania2421):

Pentru puțin.

| Buubbu a răspuns (pentru Melania2421):

Nu știu de ce, dar nu s-a postat tot răspunsul.
Eu sunt în ultimul an, tot la științe ale naturii. Deci, în primul rând eu zic să nu te agiți prea mult în legătură cu ce o să vină. Bucură-te de vacanță cât mai e. happy
Eu sunt în ultimul an, tot la științe ale naturii. În clasa a 9-a faci (dacă îmi aduc bine aminte) 4 ore de română, 4 ore de mate, 2 de biologie, 2 de chimie, 3 de fizică, 2 de franceză, 2 de engleză, 2 de TIC, 1 de informatică, 1 de istorie, 1 de geografie, 1 de religie, 1 sau 2 (nu mai știu) de sport, 1 de logică și 1 de desen/muzică (o săptămână faci desen, una muzică). După, în clasa a 10-a logica e înlocuită de psihologie și apare în plus educația antreprenorială. În clasa a 11-a dispar muzica, desenul, psihologia și informatica, iar antreprenoriala e înlocuită de economie și faci doar 3 ore de română. În plus, apar opționalele (pe care le alegeți voi, ca și clasă). De a 12-a nu mai zic, mai e mult până atunci. happy
Un sfat: După cum vezi, la științe ale naturii faci cam de toate. Nu e ca la filologie spre exemplu, unde dispare treptat orice ține de real și rămâi doar cu materiile specifice profilului. Ca urmare, ar fi ideal să te hotărăști cam din clasa a 11-a ce vrei să faci mai departe, ca să te poți axa mai mult pe lucrurile esențiale. Eu, de pildă, vreau să dau la medicină și am de furcă, pe lângă materiile de BAC, cu biologia și chimia. happy
Încă o chestie: La profilul ăsta vei da teză la mate, română și încă două materii la alegere dintre fizică, chimie și biologie.
Cât despre română, eu zic că poți să nu te apuci de citit chiar de acum. O să-ți dea profesorul la începutul anului lista cu oprerele pe care le vei studia și poți să citești pe parcursul anului. (Cel puțin la mine așa a fost.)
Dacă totuși vrei să fii cu un pas înainte, poți căuta programa pe net. Nu mai știu chiar toate operele, spre rușinea mea. rolling on the floor
Depinde de tine dacă e greu sau nu. happy Dacă înveți și te descurci pe partea asta de mate, chimie, fizică și bio o să fie floare la ureche.
(Un mic secret... eu eram cam paralelă cu fizica și chimia, iar la mate și bio eram ok și tot m-am descurcat. laughing Bine, au și profesorii meritele lor.)
Baftă la liceu! :*