| ☼loli☼ a întrebat:

Pentru liceu... ce profil trebuie sa aleg daca vreau sa ma fac medic?

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Eu recomand mate-info. Desi si stiintele naturii e ok. Cunosc 2 persoane de la mate-info care vor sa dea la medicina, si se face carte. Una dintre persoane a ajuns la faza nationala la biologie si a luat locul 1 sau 2, nu mai retin, si e admis automat la medicina. (esti admis la medicina doar daca iei locul 1, 2, 3 la faza nationala la biologie in ANII TERMINALI de liceu, adica in clasele a 11-a si a 12-a). In plus, biologie nu e chiar usoara, mai bine te duci la mate-info, pentru ca, in caz ca nu iti place biologia, studiezi in continuare informatica, matematica... si ai mai multe optiuni pentru viitoarea facultate, in caz ca te razgandesti in legatura cu medicina. Bafta.

15 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Stiinte ale naturii, dar indiferent ce profil urmezi la liceu, poti da la medicina.

| oz a răspuns:

Stiinte ale naturii...bio si chimie mai mult...

| Leea1234 a răspuns:

Chimie-biologie

| Leea1234 a răspuns:

Raiden-eu am terminat in 2002...si atunci exista chimie -biologie.am avut o colega care se pregatea sa dea la medicina...si stiu ca la chimie si biologie facea meditatii!
imi cer scuze... dar nu mai sunt la curent cu noile profile...eu am terminat mate -fizica...deci candva a existat!

| Raiden a răspuns:

Stiinte ale naturii.

@ANDRUTZA Chimie-biologie. N-am auzit de acest profil, poate era in 2003 sau mai inainte.
@NoMore da, matematica-fizica nu mai exista, Matematica-Informatica mai nou.

| larisa_6959 a răspuns:

Stiinte ale naturii, la mate-info e foarte greu, cunosc persoane care sunt foarte bune la matematicasi au dat la acest profil. In plus ai aproape in fiecare zii informatica, dar nu cum facem noi in generala, ci foarte multa teorie. Si daca vrei sa te faci medic, parea mea, nu ar trebui sa te complici atata.

| www a răspuns:

Stiinte ale naturii sau mate info, oricum la real.

| NoMore a răspuns:

Eu am facut matematica-fizica (acum nu cred ca mai exista profilul asta). Poti face si chimie-biologie, dar la mine in liceu cele 2 clase de chimie erau slabe. De la mine din clasa (profil MF) am intrat 3 oameni la medicina in Bucuresti.
Dar... eu nu te-as sfatui sa te faci medic. Eu m-am facut... si m-am facut degeaba, ca n-o practic. N-am vrut sa mor de foame.

| NoMore a răspuns:

M-am interesat. Acum tot primesc niste mail-uri de la unii din Anglia si Irlanda (astia-s mai disperati decat francezii), dar birocratia e mare si la ei. Trebuie sa completezi n formulare, sa te inscrii in colegiile lor... asta dureaza cateva luni, apoi alte acte, apoi sa mergi acolo sa ridici nu-stiu-e, apoi sa mergi la interviuri... si-n plus, Romania e tara mea... care mi-a asigurat studiile. Sunt reprezentant medical acum.

| ☼loli☼ explică:

NoMore, de ce nu te duci atunci peste hotare? Franta de exemplu cauta disperata medici. Eu asta vreau sa fac...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ed pentru sanatate si biologie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biologie si chimie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cunosc si o fata care a dat la medicina si a facut liceul pe mate info si acum e medic...la mate-info se face multa fizica(4 ore din cate stiu eu)

| teodora_2333 a răspuns:

Cred ca cel mai potrivit ar fi la stiintele naturii pentru ca vei avea nevoie la medicina de biologie si chimie

| teodora_2333 a răspuns:

Stiintele naturii.