| Gillian a întrebat:

Pentru școală, trebuie citit volumul 1 din "Romanul adolescentului miop" sau ambele? Sunt două volume in aceeasic carte si profesoara mea nu a specificat.

5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Este un singur volum, dar este separat în două părți, nu sunt două volume propriu-zise, deci trebuie să-l citești pe tot. E posibil să rezonezi cu personajul, să te regăsești în el și să-ți placă mult romanul. E un roman pe care ori îl iubești, ori îl detești, nu există „cale de mijloc", dar chiar dacă nu o să-ți placă, încearcă să extragi învățăturile din el, pentru că sunt multe.

| GPA a răspuns:

Avand in vedere că ești în școală, poți citi primul volum. Dacă-ți dorești să-ți îmbogățești "firul acțiunii" poți citi și al doilea volum.

Eu te-as sfătui să citești și al doilea volum, sa ști despre ce este vorba când vei fi întrebat. Personal, prefer sa citesc tot, sa știu cum s-a desfășurat acțiunea până la deznodământ.

| Gillian explică (pentru GPA):

Eu una l-aș citi și pe al doilea, dar nu îmi permite timpul. Până luni trebuie să citesc cartea.

| GPA a răspuns (pentru Gillian):

Citește primul volum pe luni și pregătește-l și pe al doilea când îți rezervi un timp liber.

| Gillian explică (pentru GPA):

Dar o să lucrăm doar pe primul, nu?