| anonim_4396 a întrebat:

Peste 2 ani vreau sa dau exmenul de admitere la UMF Carol Davila si as vrea sa ma pregatesc din timp pentru asta. Stiu ca trebuie sa dau examen la chimie organica si anatomie.Dar in acelasi timp am de dat exmenul de bacalaureat si nu stiu cum m'as putea organiza astfel incat sa le duc pe toate la capat.
Pana atunci cred ca am sa invat din carti de anatomie, chimie eu nu fac chimie si biologia decat o ora ptru ca sun la stiinte sociale.Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Pentru examenul la facultate trebuie sa inveti manualele respective si nimic mai mult. Parca pentru medicina era si fizica de a 10-a si a 12-a?
Fa-ti o lista cu tot ce ai de facut si fa-ti un plan de lucru. Inveti ma mult pentru medicina decat pentru bac, bacul trebuie sa il iei in timp ce la examen iti trebuie nota mare.
Faci in fiecare zi cate ceva, inclusiv in vacante dar lasa-ti din vacante si cateva zile de distractie. Nu inveti tot timpul, mai iesi si cu iubitul sau cu prietenele. Cand te apuci de treaba lasi PC, telefon, tv, muzica si orice altceva.