| ExamenBOTOSANI a întrebat:

Peste 2 zile am examen si unele chesti nu prea le stiu si nu am caietele din clasele mici...
Va rog sa-mi spuneti si mie - semnificatia titlului ( ceva argumente )

Răspuns Câştigător
| LovellyAngel a răspuns:

Semnificatia titlului.
In primul rand incepi cu cateva cuvinte despre poezia prezentata : Artist desavarsit al cuvintelor, X surprinde in poezia Y ( ce sentimente, sau ce peisaj daca este cazul ).
Creatia sa impresioneaza ca intreg, dar pentru interpretarea unei capodopere literare, fiecare amanunt trebuie luat in considerare. Astfel, consider ca importanta titlului este deosebita, el anticipand si concentrand principalele semnificatii ale poezie.
In primul rand, din punct de vedere morfologic, titlul este... ( spui aici din ce parti de vorbire este compus ). Daca in titlu este o figura de stil : de exemplu Padurea de aur, incearca sa o explici.
In al doilea rand, titlul este elementul cheie in jurul caruia este construita poezia. ( Iei si explici vreo 2 figuri de stil din poezie, care sa aiba legatura cu titlul ).
De asemenea, observa campurile lexicale prezente in text, atitudinea eului liric.
Si in concluzie, titlul X este oglinda textului poetic.
Semnificatia versurilor :
Trebuie sa observi ce imagine artistica este construita in versurile citate, sa recunosti figurile de stil si sa le explici. Observa sentimentul predominant si mentioneaza-l si pe acesta.
Mai am inca un sfat : Orice compunere ti-ar pica in legatura cu eul liric ( Gen liric, Pastel, Semnificatia titlului, Mesajul textului ), trebuie sa vorbesti foarte mult despre sentimente, sa te axezi cel mai mult pe ele.
Iti doresc multa bafta si sper sa iti fie de ajutor sfaturile mele, si eu voi da marti Evaluarea Nationala la romana. Mult succes! happy

| ExamenBOTOSANI explică (pentru LovellyAngel):

Mersi mult

| LovellyAngel a răspuns (pentru ExamenBOTOSANI):

Nu ai pentru ce, sper sa te ajute.