| anonim_4396 a întrebat:

Pfff...
Nu stiu ce profil să aleg...
Pur ş simplu chiar nu am idee pentru care să optez.
M-aş duce la mate-info (simplu) dar...
Nu prea îmi place chimia şi fizica şi sincer nici biologia nu mă atrage, dar îmi place matematica şi informatica.
Acum nu vă gândiţi că de abia trec clasa cu cele 3 materi căci am chiar note bune, dar învăţ mai mult din obligaţie pentru ele...
Plus că am auzit că este ff greu la mate-info.
Şi mă gândesc şi la bac că dau din M1 şi nu fac faţă şi inevitabil pic.
Chiar nu înţeleg cum de e aşa de greu să iau o gotârăre sad

M-aş ducel la ştiinţe sociale dar nici istoria nu e punctul meu forte ( am să mă repet, spunând că notele sunt bune, dar nu mă interesează materia. Iar la oră mă ia o plictiseală...)
Şi mai dau şi bacul din istorie.
Limbile străine...
Păi îmi place englezaa şi franceza dar nu aş face chiar aşa multe ore de limbi străine
Dacă e să o iau aşa nici geografia nu îmi prea place.

Mda, o decizie grea...

La filosofie nu vreau în nici-o formă...
Iar la ştiinţe ale naturii n-aş prea vrea.

La mate-info ai o gamă mai largă de posibilităţi în alegerea facultăţii, pe când la ştiinţe sociale se schimbă treaba.
Nimemi de la mine din clasă nu dă la mate-info.

La ce profil credeţi că m-aş potrivi?

Poate vă ajută mediile mele la materiile importante :
Română 9-10
Mate 9
Fizică 10
Chimie 9
Franceză 10
Engleză 9-10
Istorie 9-10
Latină 10 ( dar la liceu se schimbă situaţia şi aici mă refer la filologie)
Informatică 10
Biologie 10

Media mea în simulări a fost 8, 29

27 răspunsuri:
| Kikoo a răspuns:

Eu sunt pe mate-info si sunt in regula. Nu-ti face griji, matematica M1 nu este un monstru, se invata treptat si cu un profesor bun n-o sa ai probleme. Ar fi bine sa te interesezi de profesorii de mate din liceul la care vrei sa intri.
In legatura cu informatica, ai lucrat C/C++, Pascal? Materie de TIC ai facut? (word, excel, powerpoint etc)

| Alxxzzxx a răspuns (pentru Kikoo):

Nu, nu am lucrat în C++
Dar materiile de TIC am făcut.

| Kikoo a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Dar Pascal? Pseudocod? Pasi de rezolvare?

| Alxxzzxx a răspuns (pentru Kikoo):

Nu...
Dar din câte ştiu la liceu iei totul de la 0 (la informatica)

| Kikoo a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Intr-adevar, incepi de la 0. Informatica se leaga mai mult de logica, nu e asa abstracta ca matematica, e interesant sa te gandesti cum sa rezolvi cerinta X si cat mai rapid.
Daca mai ai alte nelamuriri in legatura cu mate-info, feel free to ask.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna!

Eu am fost la mate-info, bilingv engleza.

Matematica din M1 nu e grea daca iti dai interesul. Eu am avut profesorii de matematica schimbati in fiecare an, si am ajuns sa invat in clasa a 12-a de una singura cu ajutorul internetului si am luat nota f buna la examen.
La info, in general se fac 4 ore pe saptamana, limbaj de programare (eu am facut Pascal si C++). Eram bata la materia asta, dar din nou mi.am dat interesul si a fost ok. In rest mare lucru nu e, dar depinde si de profesori.

Sincer, stiintele sociale sunt apa de ploaie happy

| Alxxzzxx a răspuns (pentru GoldenZenith):

Mda, apă de ploaie...
Dar m-am gândit la profilul asta cu un singur scop şi anume bacul, fiind mai uşor să iei o notă mare la acest profil.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Da. dar pe mai departe cat de mult te ajuta profilul asta?

| Alxxzzxx a răspuns (pentru GoldenZenith):

Bună întrebare...
laughing
Cred că ai dreptate...
Cunosc un copil care a luat în simulări 2, 30 ( la mate ) şi în examen 7 şi a dat la mate-info.
Bine, acum a făcut meditaţii
( evident)

| GoldenZenith a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Pai vezi?
E mai simplu sa faci logic niste exercitii, decat sa tocesti tone de informatii pe care oricum le uiti.

| Alxxzzxx a răspuns (pentru GoldenZenith):

winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna seara, intrebarea mea pentru tine este urmatoarea:
Nu te incanta ceva legat de inginerie IT?
Nu neparat matematica-informatica, sau informatica pura, pentru ca ai limbaje de programe, ai programare orientata pe obiect, ai grafuri, ai baze de date, si multe altele, ceva de inginerie it, electronica, electronist, telecomunicatii? Ai si acolo matematica, vreo 4 tipuri, speciale, analiza, metode numerice si algebra liniara si geometrie analitica dar, ai si java si cateva limbaje mai usoare de programare, inginerii sunt foarte bine platiti, practic te duci pe partea software, coding, si tot felul?

| Alxxzzxx a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu prea m-am gândit la asta

| anonim_4396 explică (pentru Alxxzzxx):

Ca tot ai spus de materiile tic, alea sunt... Microsoft office complet si componentele pc-ului cu cateva utilitare, apa de ploaie la propriu. Ar trebui sa studiezi fara sa iti zica cineva, c, c#, c++, apoi java, apoi mysql/sql, ca sa te formezi tu, prima data c si c++, apoi restul, promit ca iti vor fi de mare folos. Se castiga foarte bine ca si programator, sa fii unul bun sa cunosti programare la nivel avansat -> experimentat este mare lucru, iti spun din experienta.

| Alxxzzxx a răspuns (pentru anonim_4396):

Am să încerc...

Din curiozitate... e chiar mare chestie să faci în c++ / c / java?

| anonim_4396 explică (pentru Alxxzzxx):

N-ai idee cat poti sa iei dupa 2-3 ani de experienta pe programare, eu i-au ok.
Asa ca invata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu ii place mai bine sa nu se chinuie. Adică să nu ajungă programator doar pentru că a făcut mulți bani, fiindcă e un job destul de obositor, iar daca nu ești pasionat o sa îți fie mult prea greu sa reziști.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

La inceput nici pe mine nu ma atragea programarea, dar, sa stii ca te mai uiti cateodata si la salariu, stiu ca nu-i un mod corect de a spune chestia asta, dar asa a devenit, am inceput sa invat foarte mult acasa, sa lucrez mult acasa in codeblocks si borland c++, pascal, apoi cu baze de date, inveti, ca sa castigi mai bine, daca stii ceva mai bun, automat castigi si mai bine. La inceput multora le este greu cu informatica, inginerie, electricitate/electronica si ramura asta, dar te gandesti ca pe viitor nu vrei sa fii un "neica-nimeni" si zici, lasa ca ma ambitionez acum, invat mult ca sa fac ceva pe viitor, sa traiesc mai bine.

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca esti ok cu matematica si informatica, clar mate-info e de tine. Stiu oameni care erau paraleli cu matematica si au supravietuit. La bac vei putea da din informatica a 3-a proba sau din bio/fiz/chi daca vrei. Matematica, daca faci meditatii si iti dai interesul poti lua 10 lejer, chiar daca dai M1. Eu am dat M2, am luat nota foarte mare la bac si chiar daca nu am facut pregatire pentru M1, luam lejer o nota apropiata. De multe ori M1 este chiar mai usor decat M2, doar volumul materiei de pregatit este putin mai mare. Singura chestie nasoala ar putea fi faptul ca faci 5-6 ore de mate si 4 de info pe saptamana, ceea ce mie nu mi-ar fi placut.

| Necunoscutu92 a răspuns:

Daca iti place mate-imfo du-te la mate imfo la mate-imfo sa stii ca chiar ai mai multe posibilitati

| Desireღ a răspuns (pentru Necunoscutu92):

Câți ani ai, iubi?

| anonim_4396 explică (pentru Desireღ):

Avand in vedere scrisul, nu foarte multi "yuby"!

| Desireღ a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine "iubi", îi dau maxim 5 pe un picior.

| TheSpell a răspuns:

Liceul nu prea are importanță. Acum depinde ce vei face pe mai departe. În primul rând, e filologie și nu filosofie.
Eu sunt pe filologie. Am avut în școală elevi care au ales să vină pe filo pentru a avea mai mult timp liber și să se concentreze pe materiile dorite de ei. Au luat ore în particular și au intrat la Medicină. Ideea e că dacă vrei, se poate.
Dacă vrei mai multe detalii legate de profil, îmi lași un mesaj privat.

| Alxxzzxx a răspuns (pentru TheSpell):

Ca să lămurim faza cu "filosofie"...
Era de la autocorector...
(Sunt două lucruri diferite... )
Am mai zis şi am să repet că nu vreau la filologie...
Deci nu te strădui prea tare...

| TheSpell a răspuns (pentru Alxxzzxx):

Având în vedere că habar n-ai cum e profilul, mă gândeam să te luminez, să ai și tu idee de ce vrei sau nu acolo. Nu e nevoie să faci pe interesantul.

| Alxxzzxx a răspuns:

Dacă mate-info ar avea M2 cu siguranţă nu aş mai fi stat atât pe gânduri şi l-aş fi ales.
Mulţi oameni îmi spun să mā duc la mate-info dar mie îmi e frică că nu fac faţă...( repetându-mă din nou cu aceeaşi idee )
Chiar şi d-na de mate mi-a zis o dată ca aş putea să mă duc.
(E ciudată...)
Ba îmi spune că am şanse, ba mă descurajează, spunându-mi că dacă aş fi într-o altă clasă mai bună nu aş fi chiar printre primi.
Bine, asta mi-a spus de-a lungul aniilor, iar eu încerc să fac legătura.
Un copil are aceeaşi medie la mate ca a mea şi vrea să dea la stiinţe sociale ( că aşa a dat frate-so şi na... să meargă tradiţia mai departe laughing )
La fel şi una...

Şi m-am gândit să merg unde merge "turma"
Şi da, ştiu că nu cădem în aceeaşi clasă ( posibil, dar mai bine nu )