| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Mă tot gândesc ce profil mi-aş dori să urmez, dar exisă un "dar "...
La profilul filologie :
Îmi place româna, dar nu este un profil de viitor plus ca se face multa istorie ( deci ai de "tocit")
Mi-o plăcea mie româna, dar nu aş face atâtea ore...
Aici se pune baza pe românâ, istorie, limbi străine.
Deci la filo NU!
La ştiinţe sociale :
Este la fl ca la filo doar că face mate, după câte am înţeles...
Şi se pune accentul pe istorie.
( cred, aşa am auzit )
Dar nici aici nu îmi prea convine...
La ştiinţe ale naturii :
Păi aici se bune baza pe biologie şi chimie (-nu îmi place chimia, adică am note bune, dar pur şi simplu nu îmi place )
Deci nici aici...
La mate-info :
Un profil bun, de viitor :-D
Îmi place mate, deci e ok la capitolul mate.
Informatica îmi place, dar la acest profil nu îmi place faptul că am multe ore de chimie şi fizică ( două materii care mă îngrozesc )
Şi la mate în generală nu se face M1, deci nu am de unde să ştiu cum va fi, deci şi chestia asta mă sperie.
Şi faptul că toată lumea zice că este un profil greu ( aproape )
La economic :
Nu cred că este de viitor şi am auzit că nu se prea facepoate carte acolo...
Deci ce mă sfătuiţi?

P.S. nu îmi placeprea istoria, chimia şi fizica!winking

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu ma gandesc la ce te gandesti tu:
Vrei sa obtii o diploma, dar sa nu faci efort intelectual pentru acesta.

Iti vand un secret: sunt si altii, cu miile, ca tine! Sunt cei care vand la tejghea, cu diploma in sertar.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, nu-ti place nicaieri, multa munca asa-i si apoi, tu nu ai chef de nici una.
In cazul asta, inchide ochii si pune degetul pe una din ele, asta in situatia in care vrei sa faci macar 12 clase, ca de chef, nu poate fii vorba.

| ZzZziii a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai ceva cu mine, de îmi răspunzi ironic şi răutăcios la întrebări?
În primul rând, nu mă cunoşti, deci nu ar trebui să îţi dai cu presupusul ( în privinţa la ce ai afirmat îm legătură cu 12 clase )
Iar în al doilea rând, dacă nu ai un răspuns care ar putea să mă ajute, nu mai răspunde aiurea...

| Deliiiia a răspuns:

Bună, înainte să spun ce cred ca ti s-ar potrivi, precizez ca in liceu chimia difera complet de cea din generala, e mult mai frumoasa. Si eu nu agream chimia in generala si am ajuns sa dau bac-ul din ea. Astfel la biochimie vei pune accentul pe toate,, stiintele naturii'', cum este numit profilul mai nou, in special pe biologie, fizica, chimie, matematica si romana.

In mod clar tu iti doresti sa mergi la mate-info, dar ti-e frica ca nu vei face fata. Nu ai de unde sa stii daca iti place sau nu informatica, deoarece in liceu faci programare si in generala ai facut TIC, adica un fel de joaca, inveti bazele unor componente din Microsoft office. In schimb informatica se bazeaza mult pe matematica, in primul semestru nici nu veti folosi calculatorul.

La mate in generala nu are cum sa se faca M1, matematica e structurata numai la liceu. Matematica de la mate-info si stiintele naturii nu e foarte diferita, de asemenea.

Avand in vedere parerile tale proprii, eu consider ca ar fi bine sa mergi la mate-info(vei face si multa romana acolo, e materie de bac) si sa muncesti foarte mult, iar daca vei considera ca nu poti face fata te vei putea transfera oricand.

Mult succes!

| ZzZziii a răspuns (pentru Deliiiia):

Bună!winking

Apreciez efortul tău de a-mi scrie un roman, încercând să îmi explici cum stă treaba cu liceul.
Şi da, ai dreptate, m-am gândit la această posibilitate de a intra la un profil de mate-info, dar cum ai spus şi tu îmi este frică că nu mă voi descurca cu M1 pentru că nu ştiu cum este, cred că este de 5-6 ori mai greu decât cea din gimnaziu...
Chimia şi fizica, alte materii care îmi dau fiori...
Dacă la mate-info ar fi fost M2, atunci, cu siguranţă, acesta ar fi fost profilul ideal.
Dar e greu ( presupun )
Şi cred că în clasele de mate-info sunt numai genii.
La bac dau din M1, română, info şi la alegere din fizică/chimie/biologie?

| Deliiiia a răspuns (pentru ZzZziii):

Bac dai din M1, romana si alegere info/fizica/chimie/biologie.
Daca ai baza din gimnaziu, la mate-info nu-ti va fi greu. Secretul e sa inveti constant, sa-ti faci tot timpul temele si sa fii atent in clasa. Profesorul nostru de matematica din liceu nu punea accent pe teme si din aceasta cauza nimeni nu si le facea si am pierdut mult. Dar cu bazele bine puse in generala, am avut media 9 la profilul stiintele naturii in toti anii de liceu, fara sa-mi fi facut vreo tema, deci daca acum stapanesti matematica, poti rasufla linistit.

Du-te, vezi cum e, daca e prea mult te poti transfera si din primul semestru.

| ZzZziii a răspuns (pentru Deliiiia):

Cu ce medie ai intrat?
Şi la mate, chimie şi bio cam ce medie ai avut în generală?
Îmi răspunzi doar dacā vreiwinking

| ZzZziii a răspuns (pentru Deliiiia):

La stiinţele naturii dai bac din M1?
(Sau ai dat )

| Deliiiia a răspuns (pentru ZzZziii):

Am intrat cu 9.83, dar am fost si prima, ultima medie a fost 8, 20 cam asa, dar difera mult in functie de liceu.

La toate cele enumerate am avut 10 in generala, in afara de chimie unde am avut 9 in a 8-a. Daca tu ai peste 8 e bine, iar peste 7 se poate corecta. Multi colegi si-au marit considerabil mediile in liceu.

La stiintele naturii dai bac dintr-o combinatie M1- M2. Bac-ul la stiinte la mate e de multe ori mai greu decat cel de la mate info, diferenta consta ca la mate-info intra materie cu cateva capitole in plus. E mai greu fiindca cei de la minister considera ca din moment ce am avut mai putina programa, am avut timp s-o aprofundam.

| ZzZziii a răspuns (pentru Deliiiia):

Şi ce facultăţi poţi urma?
Poţi să faci orice facultate?
( la stiinţe )

| Deliiiia a răspuns (pentru ZzZziii):

Teoretic, da. Te pregateste in special pentru facultatea de biologie, chimie, medicina si politehnica, insa la fel de bine poti merge spre economie, litere, drept, politie, istorie, limbi straine si asa mai departe. Daca vrei sa mergi pe informatica dupa, vei avea nevoie de pregatiri in particular.

| ZzZziii a răspuns (pentru Deliiiia):

Mulţumesc pentru răspunsuri!
Te mai deranjez cu o sg întrebare:
De obicei liceele cu un profil ştiinte ale naturii, preferă ( în clasa XI & XII ) ca orele de cirriculum ( 4-6 ore)
să favorizeze materiile chimie şi bio?
winking

| Deliiiia a răspuns (pentru ZzZziii):

Se favorizeaza in toti anii fizica, biologia, romana, matematica, chimia in mod egal, oprionalele difera in functie de liceu, in general la romana, matematica, chimie se pun, sau eps(geografie+biologie).

| ZzZziii a răspuns (pentru Deliiiia):

Ok, îţi mulţumesc că ai avut răbdare să îmi răspunzi la întrebări! happy

| Deliiiia a răspuns (pentru ZzZziii):

Nicio problemă, mult succes la evaluarea nationala!

| ZzZziii a răspuns (pentru Deliiiia):

Mulţumesc!

| tpuuser999 a răspuns:

Eu am facut mate-info si am avut prof de treaba la fizica si o profa exigenta la chimie, dar ambii au inteles ca sunt afon la aceste materii si m-au lasat sa trec cu cate un 7-8. A nu se intelege ca imi puneau note pe ochi frumosi. Am invatat vectori, viteze, acceleratii, alchene, alchine, reactii si toate cele, dar mai mult de 8 nu meritam oricum.

Am avut tot timpul o pasiune pentru matematica, iar in liceu am inceput sa inteleg informatica prin clasa a 10a, asa ca am continuat cu ea la facultate.

Orice ai alege, materiile de profil "real" iti deschid un pic mai mult optiunile, si nu sunt atat de grele pe cat se spune.

| Soldier92 a răspuns:

Du-te la FILO. chiar daca nu iti place istoria, la bac iei nota 6 DOAR din text. e foarte usoara.

| Lola203 a răspuns:

Eu am facut stiintele naturii intensiv engleza. Nu mi s-a parut greu desi nici eu nu ma dadeam in vant dupa chimie si fizica. Daca iti place matematica, du-te la mate-info, iti va prinde bine pe viitor. Iti foarte recomand si profilul la care am fost eu, chiar m-a ajutat. Filologie si stiinte sociale sunt asa, ca sa se prefaca elevii ca fac scoala. Nu te vor ajuta pe viitor, doar daca vrei sa te faci ceva profesor de romana sau nu stiu. Limbi straine faci si la un profil real. In fine, tu decizi.

| ZzZziii a răspuns:

Sincer, chir nu ştiu ce alegere să fac...
Mă gândesc că am să aleg un profil poate prea greu sau poate prea uşor.
La cel uşor mă voi descurca, dar dacă nu voi fi mulţumit de nr redus de facultăţi iar eu voi vrea să dau la o facultate ce nu are nicio legătură cu profilul pe care l-am urmat.
Dacă profilul pe care-l voi alege este greu există posibilitatea să nu mă descurc.
Mi-aşi dori să existe un profil fără fizică şi chimie, dar să am posibilitatea să aleg din un nr mai mare de facultăţi.
Pfff, este o alegere grea, dar cred că o voi alege pe cea mai potrivită pentru mine ( în cele din urmă... )
Da, aş vrea un profil uşor, în care m-aş descurca şi ar fi totul floare la ureche, în care aş ieşi cu o medie mare sau cel puţin acceptabilă, dar şi care să îţi ofere posibilitatea de a urma o carieră bănoasă dar ştiu că acel profil nu există şi că acel profil e un vis...
Să nu aveţi impresia că la chimie, fizică şi istorie sunt bâtă/ praf, dar nu îmi plac materiile, iar de învăţat învăţ pentru note.

P.S. scuze pentru greşelile pe care le-am facut
( gramaticale )
Am scris repede.

| ZzZziii a răspuns:

Într-un timp m-am gândit la economic, dar visele mi-au fost spulberate de doamna de info, care spune că are o cunoştiinţă care a făcut un liceu ce profil economic şi "a ieşit varză" după spusele ei...
Acum nu mai ştiu ce să cred despre acest profil...
Apoi mă hotărâsem la profilul ştiinte sociale, apoi a zis cineva ( un văr ) că profilul acesta i se pare un profil pentru cei slăbuţi, în aşa fel în care m-a făcut să renunţ şi la acest profil, iar concluzia este că nu ştiu la ce profil să mă duc...
M-am gândit la mate-info, dar mă sperie M1 ( şi fizica şi chimia, bineînţeles...)

| anonim_4396 explică (pentru ZzZziii):

Cu frica nu faci nimic.

| ZzZziii a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, nu frică, în adevăratul sens al cuv...

| anonim_4396 explică (pentru ZzZziii):

Daca inveti, indiferent de profil, undeva vei ajunge.

| ZzZziii a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar până atunci am de facut o alegere...

| anonim_4396 explică (pentru ZzZziii):

Pai daca nu-ti place nimic, sau nu esti dispus sa inveti, alegerea e irelevanta.

| ZzZziii a răspuns (pentru anonim_4396):

tongue
Nu am spus aş ceva...

| SergiuPhPsV a răspuns:

Profil de viitor nu exista. Tu iti creezi viitorul cu alegerile pe care le faci. Gandeste-te la ce-ti place si mergi acolo. Istoria nu-i asa grea daca ai un prof bun.

| ZzZziii a răspuns (pentru SergiuPhPsV):

La noi cu istoria a mers cam prost...
La oră nu făceam.altceva decât să mâncăm seminţe sā ascultăm muzică şi alt chestii, doamnei nu îi prea păsa de noi, singura ei preocupare era să treacă ora cât mai repede...
Note ne dădea după ochii frumoşii...
Mai mereu eram în urmă cu lecţiile
( în clasă ), aşa că eram nevoiţi să ne facem singuri rezumatele lecţiilor, unii le făceau alţii nu şi aşa au trecut 2-3 ani cu această profesoară, până când a venit una nouă cam rea, dar nu am primit nicio notă până acum...

| EddyLotuPeper a răspuns:

In ciuda faptului ca o sa-mi iau o injuratura zdravana deoarece ai zis mai sus ca la filo NU vrei =]]] eu te incurajez si iti spun sincer sa urmezi filologia deoarece ESTE de viitor. In primul rand la Istorie nu ai de 'tocit'. Se invata Logic bazat pe fapte pe care tu deja POATE le stii doar le aprofundezi(cel putin la mine asa e). Legat de romana tin sa te informez ca faci doar literatura NU faci DELOC gramatica. Celelalte limbi straine o sa te ajute foarte mult pe parcurs gen la angajare cand iti depui CV-ul sau daca ajungi intr-o tara straina.

Apropo meseriile si facultatile care le poti urma dupa ce ai terminat filologia:
Facultatea de litere : Iti poti deschide un birou de traduceri unde se castiga foarte multi bani (in jur de 80 RON / pagina tradusa)

Facultatea de drept : Poti ajunge in Politica, poti ajunge Avocat al apararii sau al justitiei si castigi in jur de 40 de milioane / proces castigat (este foarte greu).

Eu iti recomand filologia. Daca nu te-am convins imi dai Reply. Numai bine, sper ca te-am ajutat!winking

| ZzZziii a răspuns (pentru EddyLotuPeper):

Bună!
Stai calm, nu te înjur...
Eu cred că acest profil nu este de viitor, adică ai posibilităţi reduse în alegerea unei facultăţi.
Nu vreau să mă pomenesc că în viitor mă voi răzgândi în alegerea unui domeniu de studiu.
Dacă voi avea intenţia să aleg o facultate ce necesită cunoştiinţe de materii exacte, atunci nu voi mai avea această posibilitate.

| roxanna111 a răspuns:

Eu am terminat profilul stiinte sociale si am detestat istoria dintotdeauna. Nu e grea, dar e multa informatie si cand nu iti place parca nu intelegi nimic cand incerci sa inveti. Dar nimic nu e imposibil.
Te-as sfatui sa alegi un profil real pentru ca ai avea mai multe oportunitati in viitor.