| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

Planeta Venus este o sursa de lumina?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sincere felicitări pentru cei ce au răspuns.
Văd că sînt și oameni cu glagorie în comunitatea aceasta.Mă bucur să constat acest lucru.

| onasis1961 a răspuns:

Ca să fie (Sursă )de lumină trebuie să aibă lumină proprie! Venus Nu are! Ceea ce vedem, este reflexie de la Soare!

| AlexaSiAtat3 a răspuns:

Nu

| drhotzu a răspuns:

Pai depinde din ce punct de vedere privesti lucrurile... daca iei lucrurile in mod strict da este o sursa de lumina pentru ca ea intr-un mod da o lumina, ce e drept nu este lumina proprie dar da lumina.

| SuicideSilence a răspuns:

Venus nu este o stea. Stelele sunt, ca si Soarele, corpuri fierbinti cu lumina proprie. Venus este o planeta fara lumina proprie si poate fi vazuta pentru ca reflecta lumina primita de la Soare. Ea se vede atat de stralucitoare, deoarece reflecta 3/4 din lumina primita, mai mult decat orice alta planeta din sistemul nostru solar.

| Danielo500 a răspuns:

Orice planeta reflecta o parte din lumina primita de la soare. Daca vrei sa o vezi ea apare prima pe cerul noptii. In popor i se mai spune si Luceafarul.