| vedeta18ama a întrebat:

Ce nume mai poarta cea mai stralucitoare planeta venus?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Da Venus din sistemul nostru solar vizibila cu ochiul liber.

Venus este cea ma stralucitoare planeta din sistemul solar si poate fi vazuta cu ochiul liber - norii galbeni formati din acid sulfuric reflecta puternic lumina Soarelui. Este singura planeta ce are o miscare de rotatie retrograda - se misca invers decat celelalte planete (sau daca se considera ca are o miscare normala, atunci axa sa este rasturnata cu 180 de grade).

Luceafăr este numele popular al mai multor aștri (planeta Venus și unele stele mai strălucitoare).

Următorii aștri au primit denumiri populare care conțin cuvântul „luceafăr":

planeta Venus văzută dimineața, înainte de răsăritul soarelui:
Luceafărul-de-Dimineață
Luceafărul-de-Ziuă
Luceafărul-Porcilor
Luceafărul-Boului

planeta Venus văzută seara:
Luceafărul-de-Seară
Luceafărul-de-Noapte
Luceafărul-Ciobanilor

steaua Vega din constelația Lirei:
Luceafărul-cel-Mare-de-Miezul-Nopții
Luceafărul-cel-Frumos

steaua Aldebaran din constelația Taurului:
Luceafărul-Porcesc
Luceafărul-Porcar

steaua Hiperion (?):
Luceafărul-cel-Mare-de-Noapte

steaua Sirius din constelația Câinele Mare:
Luceafărul-de-Ziuă
Luceafărul-din-Zori

7 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

I se mai spune Luceafarul happy

| stlucian a răspuns:

P.S.

în Biblie

Regele Babilonului:

Isaia 14:12 „Cum ai căzut din cer, Luceafăr/Lucifer"...

In Noul Testament Petru, referindu-se la Hristos, il denumește Luceafăr-Lucifer:

2 Petru 1:19 „Și avem cuvîntul proorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într'un loc întunecos, pînă se va crăpa de ziuă și va răsări Luceafărul de dimineață în inimile voastre."

| vedeta18ama explică (pentru stlucian):

Multumesc pentru tot

| vedeta18ama explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile toate au fost corecte am luat 10

| stlucian a răspuns (pentru vedeta18ama):

Pentru putin. Felicitariwinking thumbs up

| seatibiza a răspuns:

Venus se numea Phosphorus – vestitorul dimineții