| ToxicDump a întrebat:

Poate cineva sa imi deie niste linkuri cu formul la mate geometrie ( piramida, prisma, triunghi, trapez... ) dau cate funde vreti numa sa ma ajutati!

3 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Ti le dau eu si in felul asta le si repet laughing.
1.Cubul
Aria bazei este latura la a doua.
Aria laterala este patru x latura la a doua.
Aria totala este 6 x latura la a doua.
Volumul este latura la a treia.
Diagonala este latura radical din 3.
2.Paralelipipedul dreptunghic
Aria bazei este lungime x latime.
Aria laterala este de 2 ori lungime x inaltime + de doua ori latime x inaltime.
Aria totala este de 2 ori lungime x inaltime + de doua ori latime x inaltime+de doua ori lungime x latime.
Volumul este lungime x latime x inaltime.
Diagonala are doua formule: -Diagonala la a doua=lungime la a doua +latime la a doua+ inaltime la a doua.
- Diagonala=radical din lungime la a doua +latime la a doua +inaltime la a doua.
3.Prisma regulata care este de 3 feluri:triunghiulara, patrulatera si hexagonala.
Aria bazei: -La prisma triunghiulara este latura la a doua radical din 3 supra 4.
-La prisma patrulatera este latura la a doua.
-La prisma hexagonala este de trei ori latura la a doua radical din trei supra 2.
Aria laterala este Perimetrul bazei x inaltime.
Perimetrul bazei :
-La prisma triunghiulara, 3 x latura
-La prisma patrulatera, 4 x latura.
-La prisma hexagonala, 6 x latura.
Aria totala este Aria laterala + de doua ori aria bazei.
Volumul este Aria bazei x inaltime.
Piramida:
Aria bazei este la fel ca la prisme.
Aria laterala este Perimetrul bazei x apotema piramidei supra 2.
Aria totala este Aria laterala +Aria bazei.
Volumul este aria bazei x inaltime supra 3.
Perimetrul bazei este la fel ca la prisma.
Apotema bazei:
-Atunci cand este piramida triunghiulara, latura radical din 3 supra 6.
-Atunci cand piramida este patrulatera, latura supra 2.
-Atunci cand piramida este hexagonala, latura radical din 3 pe 2.
Raza:
-Atunci cand piramida este triunghiulara, raza este latura radical din 3 supra 3.
-Atunci cand piramida este patrulatera, raza este latura radical din 2 supra 2.
-Atunci cand piramida este hexagonala, latura radical din 3 pe 2.
Tetraedul:
Aria laterala este 3 x latura la a doua radical din 3 supra 4.
Aria totala este latura la a doua radical din 3.
Volumul este latura la a treia radical din 2 supra 12.

| Veverita a răspuns:

Piramida patrulatera: http://www.google.ro/......tp?/imgres
prisma triunghiulara:http://www.google.ro/......tp?/imgres
piramida triunghiulara regulata:http://www.google.ro/......tp?/imgres
trapez:aria=[(B+b)*h]/2

| Iahimder a răspuns:

Te-ar putea ajuta acest site daca ai rabdare sa citesti de mai multe ori : http://www.mateonline.net/algebra.htm

Întrebări recente