| anonim_4396 a întrebat:

Maine ma asculta la mate la niste formul de geometrie(mai precis la poligoane regulate). Cum as putea sa invat acele formule incat sa nu le uit?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai citeste-le de 4-5 ori cu atentie. Apoi incearca sa le legi de teoremele si regulile pe care le-ai invatat inainte. Apoi repeta-le de 10 ori. Inchide carte si scrie-le. deschide-o si verifica-te. Repeta operatiunea. Apoi rezolva cateva ore probleme bazate pe formulele alea (nu mult, cred ca 3 ore sunt suficiente). la sfarsit scrie din nou toate formulele cu cartea inchisa si apoi verifica-te. E o metoda de invatare stabila si foarte eficienta. Adica in 4 ore inveti o lectie intreaga, poate ceea ce s-a predat la scoala intr-o saptamana la matematica.

9 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Cel mai bine este sa le scrii pana le ti minte.happyScrisul te ajuta foarte mult.Repetale cat mai des si cu siguranta vei reusi sa iei nota mare.big grin
Mult succes la test si sa ne sp si noua ce nota ai luat.winkingIti tinem pumnii big grin

| Bishop a răspuns:

Si pe mine s-ar putea sa ma asculte maine...tot din poligoane regulate... laughing eu le scriu pe o hartie si incerc sa le memorez...si la ora o pun pe banca sa mai trag cu ochiul big grin

| GreenSky a răspuns:

Scrie-le in palma.mai arunci o privire cand te asculta profu.

| J7anine a răspuns:

Scrie-ti-le ordonat pe o coala de hartie, eventual cu anumite culori (memoria vizuala ne salveaza de multe ori.) Repeta-le pana le stii pe de rost. Testeaza-te incercand sa le rescrii din minte. Fa exercitii cu ele, folosindu-le iti vor intra in cap si-ti vei aminti exemplele. Oricum formulele necesita timp de acomodare. SI nu uita ca matematica se invata cu creionul pe hartie (mie asta-mi zicea tata mereu...si bine mi-a mai prinshee hee

Răspuns utilizator avertizat
| teutzyk a răspuns:

Si eu sunt la poligoane regulate si ca sa le invat le-am citit si cand am considerat ca le-am invatat am luat o foaie si cu cartea sau caietul inchis normal le-am scris nu stiu daca asta functioneaza la toti dar la mine da dar cel mai bine e sa le inveti foarte bine fara a toci

| us3r a răspuns:

Invata logic, daca potiwinking
o sa iti fie mult mai simplu...crede-ma asa fac si eu happy

| naty_3185 a răspuns:

Citeste-le cu atentie, de multe ori, iar dupa aceea, verifica-te, scriind formulele pe o foaie! metoda aceasta da intotdeauna rezultate!

| bety a răspuns:

Pai, sa le inveti foarte bine, dar nu pederost ci logioc