| king5151 a întrebat:

Poate da medicul de familie o scutire cu 3 zile in urma daca mi-a fost rau in ziua respectiva?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca te stie elev serios si ii argumentezi, da, poate accepta sa-ti dea pentru zile din urma.

| johnnny123 a răspuns:

Din punct de vedere legal, un medic nu poate să dea scutire decât pentru probleme constatate la consult (sau demonstrabile în vreun fel). Nu pentru probleme de acum 3 zile povestite de tine.

Dar depinde cât de "înțelegător" este medicul de familie.

Și oricum, văd din întrebările tale că nu ești pentru prima oară în situația asta. La un moment dat întrebai dacă poți să motivezi absențe vechi de 4 luni, deci la tine motivatul absențelor este sport de performanță.

| king5151 explică (pentru johnnny123):

Lasa vrajeala cumetre si nu mai vorbi prost, nu vii tu sa imi faci tu mie morala ca tu esti nimeni in primul rand, te salut

| johnnny123 a răspuns (pentru king5151):

Așa e cumetre, ia învață-mă tu cum să vorbesc "deștept"...
Ah, stai așa că nu ai cum să mă înveți nimic. Pentru că nu-ți place școala.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Îți dai seama că da. Numai să știi să vorbești…

| Andreea99911818181 a răspuns:

Da. La mine tin minte ca ma costa 50 de lei in liceu o scutire de absente. Unii cer altii nu.