| anonim_4396 a întrebat:

Pot da bacul din informatica daca sunt pe profil stiinte ale naturii? Nu de alta, dar stiu bine sa programez in C++, in timp ce la fizica, bio si chimie sunt... cam pe langa happy Doresc oricum sa profesez in domeniu si sa merg la facultatea de inginerie pe calculatoare sau TIC, dar nu as vrea sa ma transfer la mate-info.

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

"Specializarea : Ştiinţe ale naturii

Proba E(c) probă diferenţiată în funcţie de filieră, profil, specializare : Matematică

Proba E (d) probă scrisă la alegere, în funcţie de filieră, profil, specializare: Fizică, Chimie, Biologie, Informatică"
Poti cere mai multe detalii profesorului de la ora.

10 răspunsuri:
| TaeTae74 a răspuns:

Nu ai cum daca nu e de profil materia

| Catrice a răspuns:

Informatica nu faci în toți cei 4 ani, deci nu ai cum.

| eckblume a răspuns (pentru eckblume):

Https://observator.tv/social/subiecte-informatica-bac-2018-258543.html -> poti arunca o privire peste subiecte
Desi stiam ca ai de ales la proba a treia intre fizica, biologie si chimie... cel mai bine e sa intrebi profesorii, colegi care sunt la acest profil

| sdws77 a răspuns (pentru eckblume):

Mersi! Nu stiu de ce zic unii ca nu se poate, din moment ce s-au publicat subiecte separate pentru mate info si pentru stiinte.

| eckblume a răspuns (pentru sdws77):

Nu ai pentru ce. Dar cel mai bine e sa intrebi la liceu sau sa intri pe edu.ro unde gasesti programa. Bafta!

| FaraNume1245 a răspuns:

Da, poți. Nici eu nu înțeleg de ce, e unul din lipsurile și inconsistențele sistemului de învățământ, alături de motivul pentru care poți da doar C/C++.

| sierra1 a răspuns:

Poți
punct

| sdws77 a răspuns:

Mersi!

| lolut1811 a răspuns (pentru Catrice):

Informatica o faci atât în clasă a 9-a, cât și în a 10-a. în primul an faci câte două ore pe săptămână, iar îl al doilea doar o singură oră.

| Catrice a răspuns (pentru lolut1811):

Știu. D-aia ziceam.