| Dnjeiwhsb a întrebat:

Pot da in judecata un profesor care îmi dă note mici și îmi dă ceva mai greu de lucrat/ascultat decât la alti colegi.La test am luat nota 9 iar la ascultare 7si 6.Sunt și la meditații la testele de acolo am luat numai 9
Este un caz de discriminare? Și în primul rând vorbește despre începutul lecției și da un exemplu și acel exemplu este bazat pe faptele făcute de mine cum ar fi:m-am dus acasă și le-am spus părinților că îmi dă note mici pe ceva mai greu decât copiilor din clasa.Aceasta avut probleme și cu multi alti copiii care nu au trecut clasa din cauza ei.Un singur lucru aceasta m-a barfit la o altă clasă că nu îmi fac temele că nu învăț și alte lucruri false.Este un caz de discriminare? Am 12 ani și sunt in clasa aVI-a

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu inteleg in ce lume traiesti tu, copilas de numai 12 anisori, care te crezi adult sa dai tu in judecata pe cine ai chef, ca nu-ti da nota care o vrei. Asta ar trebui sa te ambitioneze si mai mult si sa rupi cartea aia, cu invatatul, ca sa fortezi profesorul sa-ti dea 10.
La 12 anisor esti minor si esti sub stricta supreveghere a parintilor si acesta nu-i nici un caz de discriminare, ca nu discrimineaza pe nimeni profesorul, doar te asculat pe tine si te noteaza de cat ai stiut la lectie.

Pune-ti parinti sa faca reclamatie la director, daca tu crezi ca meriti mai mult si profesorul acela nu te noteaza corect, caz in care se poate face o comisie de mai multi profesori, care te vor asculta la materia respectiva si atunci se va decide ce nota meriti.
Esti capabil sa dai un asemenea examen in fata comisiei de profesori?

| PisicaLSM a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe care* fara rautate. dar macar copilu asta cand asa vada mesajele, macar sa invete si el ceva daca la scoala are probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu e un caz de discriminare.
profesorul are tot dreptul sa te evalueze cum vrea el.
foarte greu sa cotesti acest lucru

| dullcat a răspuns:

E o situatuie mizerabila, ca in oricare alta in care este implicat un profesor/o profesoara care face pregatire cu elevii de la clasa.Astfel de practici ar trebui interzise. Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reclama situația la directorul școlii și fă-i plângere.
Se pare că această profesoara are un comportament toxic.

| KovacsB a răspuns:

La cum scrii, ar trebui sa te si bată.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Părinții tăi să caute un avocat, să îți monteze echipament audio-video, ca să înregistrezi ceea ce spune profesoara respectivă, după care se face plângere la Inspectoratul școlar, la poliție împotriva profesoarei.
Întâmpini reticență din partea părinților, folosește telefonul mobil pe post de reportofon și înregistrează profesoara.
Trebuie discutat cu directorul școlii, la Inspectoratul școlar.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Dacă ai notele respective pe care le-ai menționat, nu cred că e bine să îți faci rău. Profesorul sau profesoara ar putea să te chinuie până la sfârșitul clasei a-8-a.