| Ciocarlan_Diana_1985 a întrebat:

Pot intra la medicina daca am avut in clasa a 12 a media 8 pe primul semestru si a 11 a tot 8? Dau rundă.

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Admiterea la medicină nu are nicio treabă cu mediile din liceu. Dai un examen de admitere și în funcție de media obținută la acest examen ești acceptat sau nu. Într-un procent mic contează și media la bac, dar preponderent este examenul de admitere.
Mediile din 9-12 nu interesează pe nimeni. Cel mai important e să înveți pentru examenul de admitere.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La medicina se intra cu medii de peste 9.50
De fapt, nu prea gasesti facultati unde sa intrii cu 8.

| Ciocarlan_Diana_1985 explică (pentru Violleta2022):

Esti sigura? Am doar pe semestrul asta 8

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ciocarlan_Diana_1985):

Eu vorbesc de media generala cu care se intra la facultate, dupa ce iei si BAC-ul cu media de peste 9

| MadRaven a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu contează așa mult media la bac și nu e obligatoriu să iei bacul peste 9. Poți să ai ușor peste 9 la bac și să pici examenul la fel cum poți să iei 7 la bac și să iei peste 9 la examen și să intri.

| F3d0x a răspuns:

Se referea la media la purtare...