| Bartulov a întrebat:

Poti ramane repetent din cauza absentelor in primul semestru?

5 răspunsuri:
| ZoomLool a răspuns:

Daca sunt multe, poti.

| Bartulov explică (pentru ZoomLool):

Adica? Cam cate, 60?

| CarinaElena a răspuns:

La 10 absente se scade un punct din nota la purtare, iar daca la purtare ai media 6 ramai repetent.

| SaintBernard a răspuns:

Da, se poate... dar depinde si in ce clasa esti. E mai dificila situatia in clasele 11-12, iar in celelalte e mai comod sa lipsesti. Faca ai 20 de absente primesti preaviz de exmatriculare acasă, la 40 de absente esti exmatriculat 3 zile (timp in care se aduna absențe) iar la 120 de absente fie motivate sau nu, se repeta anul pe motiv medical. Desigur, mai e si problema cu materiile la care profesorii nu vor sa-ti încheie media. Atât din câte știu.

| Bartulov explică (pentru SaintBernard):

Frate, e ca si cum mi-ai lua o piatra de pe inima, din cate stiu am 46 sau 56 de absente, n-am avut motivare cand am fost bolnav o saptamana, apoi am stat 2 zile acasa ca l-am ajutat pe tata in construirea casei noi, si apoi am fost plecat inca o zi sau 2 si iar n-am avut motivare... si ce am mai qiulit, s-au adunat maxim 60 ca asa mi-a zis un profesor ca pe acolo ma invart, sper sa fie adevarat ce spui, alt ceva imi mai poti spune, sunt in clasa a 9-a.