| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Hei dragilor! Ce se poate intampla dacă la facultate nu treci niciun examen spre ex pe primul semestru? Poți rămâne repetent? Sau sa fii exmatriculat?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Fiecare examen are un numar de credite in functie de importanta lui, un examen mai usor va avea un numar mai mic de credite, unul mai greu un numar mai mare de credite(acest numar este intre 2-8), pot fi 6-7 examene intr-un semestru, la sfarsitul anului universitar numarul de credite trebuie sa fie minim 40 din 60 ca sa fi promovat, adica poti avea vreo 2-3 restante pentru anul viitor.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Le poți da în toamnă. Dacă la sfârșitul anului universitar nu s-au realizat numărul necesar de credite studentul este repetent.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru Frank51):

Ce reprezintă mai exact numărul acesta de credite?

| Frank51 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Fiecare examen are un numar de credite in functie de importanta lui, un examen mai usor va avea un numar mai mic de credite, unul mai greu un numar mai mare de credite(acest numar este intre 2-8), pot fi 6-7 examene intr-un semestru, la sfarsitul anului universitar numarul de credite trebuie sa fie minim 40 din 60 ca sa fi promovat, adica poti avea vreo 2-3 restante pentru anul viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le poti da in restante dar pe an trebuie sa ai minim 30 de credite in total altfel nu-l treci anul. Am avut colegi care au dus restante din anul 1 pana in anul 3. Vezi ca nu poti intra in licenta daca nu ai toate examenele luate, din toti anii. Daca nu iei licenta e ca si cum nu ai facut facultate. Ai pierdut vremea.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Nota pentru a lua un examen este de 5?
Câte examene pot fii intr-un an de facultate sau intr_un semestru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Nota poate fi si 5 pentru a trece examenul. Intr-un semestru pot fi 6 examene sau mai multe. Depinde cate credite are fiecare. Deci vreo 12 examene pe an.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru anonim_4396):

Ce reprezintă aceste credite?