| Mihai473736 a întrebat:

Salut TPU!
Sunt in clasa a 10 a, am avut 50 și ceva de absențe în primul semestru dintre care doar vreo șapte nemotivate.Am avut deci media la purtare 10 pe primul semestru.In al doilea semestru, am deja vreo 50 și ceva de absențe toate nemotivate plus alte 54 motivate.Intrebarea mea este:pot rămâne repetent din cauza absențelor chiar daca îmi închei mediile la toate materiile? Și este adevărat că dacă depășești 120 de absențe, fie ele motivate sau nemotivate, rămâi repetent?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se scade un punct la purtare pentru feiacre 10 absente.
deci tie trebuei sa ti se scada 5 puncte si ramai cu 5 la purtare.
Esti norocos ca pe primul semetru ai 10, deci media va fi 7.5 si ai scapat de exmatriculare, fiindca asta ti se intampla cat ai peste 120 de absente nemotivate, te dau afara din scoala, te exmatriculeaza, nu te lasa repetent.

3 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Fără răutate, dar ai cam exagerat cu absențele.
Păi ce naiba ai făcut de ai chiulit atât? Mai chiuleam și eu de la o ora dar nici chiar așa.
Bine, vorbind strict de problema ta, daca ai multe absențe nu cred că poți rămâne repetent atâta timp daca ai o situație buna la toate materiile dar ești în pericol de exmatriculare.Bine dar dacă reușești să îți motivezi toate absențele nu o sa pățești nimic.
Mi-am adus aminte acum că aveam un coleg care a plecat cu fracsu în străinătate vreo trei săptămâni și a strâns ceva absențe dar a adus o scutire și le-a motivat pe toate.Si nu a mai avut nicio problema.

| Mihai473736 explică (pentru LordCristobal):

Nu mai pot motiva niciuna din păcate

| LordCristobal a răspuns (pentru Mihai473736):

Pff,să te aștepți la ce e mai rău.
Data viitoare ai grija cu absențele.