| sonia_3318 a întrebat:

poveste scrisa de Mihes Sonia POVESTEA UNEI PĂPUŞI A fost odată în Franţa un oraş numit Paris. Acolo se deschise un nou magazin cu păpuşi de porţelan si altele. Pe cel mai înalt raft al magazinului erau puse păpuşile de porţelan. Eu eram chiar prima de pe raft şi mă numeam Dorothi. Eram o păpuşă frumoasă, cu ochii verzi, părul blond şi creţ, îmbrăcată într-o rochie albastru- deschis. Prietenele mele erau tot păpuşi de porţelan. Abia aşteptam să fiu cumpărată, când, pe uşă a intrat o fetiţă mică şi adorabilă. Vorbi cu vânzătoarea şi întinse mâna până aproape de mine. Eu îmi făceam emoţii, dar când colo a luat-o pe Dora, prietena mea. A trecut o lună şi jumătate şi nimeni nu mă cumpărase, deja încetam să mai sper. Dar a început să plouă tare şi o umbrelă mare a acoperit fereastra cea mică a uşii. Pe uşă a intrat o doamnă îmbrăcată într-o blană scumpă, iar în spatele ei o fetiţă timidă cu codiţe. Fetiţa m-a văzut pe mine, imediat a început să o roage pe mama ei să îi ia o păpuşă. Mama a acceptat repede şi a întrebat-o pe care o doreşte. Fetiţa m-a ales pe mine, iar eu eram foarte fericită. Nu peste mult timp am ajuns într-o casă mare în ţara America. Fetiţa, pe nume Jenifer, m-a dus într-o cameră de culoare roz. Dintr-un dulap plin cu jucării a scos o căsuţă mare şi un prinţ. În căsuţă era o cutie plină de pantofi şi de rochii frumoase de nu îţi luai ochii de la ele, iar pe mine m-a îmbrăcat în rochie de mireasă şi de prinţesă, iar pe prinţ l-a îmbrăcat în mire. Jenifer s-a jucat mult cu mine şi anii au trecut. A împlinit doisprezece ani şi timpul acordat mie era tot mai puţin.De fiecare dată când voia să mă şteargă de pânzele de paianjen şi de praf, prietenele sale o chemau să se joace. A mai trecut un an şi fetiţa a hotărăt să îşi cumpere haine frumoase şi pe mine să mă dea la un internat din Italia. M-a pus în nişte cutii de carton urâte şi întunecoase unde erau şi haine vechi. Apoi ne-au pus pe mine şi alte lăzi într-un vapor mare. Am ajuns la internat. Acolo am fost dată la o fată pe nume Sofia, care a avut grijă de mine. A crescut şi a avut o mare lipsă de bani. M-a dat pe câţiva euro în ţara Germania. Acolo, o fetiţă numita Renata, m-a cumpărat. Şi Renata a avut mare grijă de mine şi nu m-a dat nimănui. S-a căsătorit şi a avut doi copii: pe Reni şi Tomas. Renata i-a făcut cadou lui Reni când a împlinit şapte ani tocmai pe mine, Dorothi.Reni m-a îngrijit mereu până şi ea la rândul ei a avut o fetiţă numită Doni. Când Doni a crescut s-a mutat împreună cu mine în Japonia. Dar uşile maşinii nu erau bine închise aşa că am căzut din maşină. Am stat aşa o săptămână până când într -o zi, o fetiţă din China numită Timico m-a văzut. S-a mirat de forma mea nemaivăzând aşa păpuşă. Timico a avut o foarte mare grijă de Dorothi.Dorothi a ajuns la nepoata lui Timico pe care o chema Sacura. Sacura s-a îndrăgostit de un francez pe care îl chema Alexander. Ei au avut o fată pe nume Sara. Casa lor era faţă în faţă cu magaziunul în care a început totul. Sara avea un cărucior cu care o plimba pe Dorothi. Dorothi a recunoscut imediat raftul şi când şi-a ridicat privirea nu a mai văzut pe nici una dintre surorile sale. Înăuntrul magazinului una dintre rudele primului proprietar care acum era patroană, se uita la un calendar cu cele mai preţioase păpuşi. A văzut-o pe Dorothi care era o păpuşă regală şi unică. A observat păpuşa Sarei şi a zis că îi dă oricât pe ea. Apoi a vorbit cu Sacura, mama Sarei şi ambele au fost de acord să dea păpuşa când au auzit cât de mult valorează. Sara avea însă voie să se joace cu DOROTHI. Am încălecat pe o lingură scurtă, să trăiască cine- ascultă. Şi-am încălecat pe- un fus, să trăiască cine a spus. Ce pare aveti are talent sau doar e ceva trecator? are sanse sa devina scriitoare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, sunt camelia şti tu cine sunt! suntem colege de clasă. vroiam să îţi transmit că ai talent, dar ai putea mai bine de atât. dar mă bucur că am o colegă care a avut curajul să scrie o astfel de poveste! nu trebuie să îţi fie ruşine, să nu îi bagi în seamă pe cei care spun lucruri urâte, nu te lăsa intimidată de colegi/prieteni! fii tare până la capăt!

2 răspunsuri:
| Mary496 a răspuns:

Nu prea ai talent, mai trebuie sa iti dezvolti vocabularul, mai multe figuri de stil, mai mult sentiment.Asa e ca mancarea cruda! Continua, dar citeste mai multe carti, sa-ti dezvolti mintea!

| sonia_3318 explică:

Asta a fost mai demult acum scriu alfel mi-am mai dezvoltat talentu. ciudat e ca toate premile de locu 1 la concursurile de scris spun ca am talent