| Cobrax a întrebat:

Pregatire pentru informatica?
Tocmai m-am transferat in clasa a 11a la alt liceu respectiv alt profil (mate-info intensiv engleza) si na belea, eu n'am facut info pana acum.desi chiar vreau sa invat, am de gand sa dau BAC'ul la info. Acum nu stiu ce m'ar ajuta mai mult, sa incerc sa invat c++ de pe net sau sa fac pregatire cu un profesor la info.banuiesc ca a 2a varianta ar fi cea mai buna, si sa repet acasa in program. Voi ce spuneti? si ce parere aveti despre obiect, e greu, usor, mie mi se pare usor sincer laughing doar ca n'am bazele.nimic, oarecum.
Thx >big grin

Răspuns Câştigător
| Amorezatul a răspuns:

Un baiat destept care nu se lasa batut asa usor ar stii cel mai bine ca ambele variante sunt la fel de bune si ar trebui sa le urmezi pe amandoua! Elevii au mereu ideea ca daca fac meditatii nu trebuie sa invete suplimentare. Iti recomand de pe acum sa te apuci de invatat de pe internet, limbajul c++, nu este deloc usor iar in limita banilor si orelor de care dispui iti recomand meditatii! (De regula au cel mai bun efect, pentru ca platetsi si nimanui nu ii place sa arunce cu banii iar in plus ai pe cineva care te supervizeaza). Inscrie-te pe forumurile de programare, si ai grija ca BACUL SE DA PE BUNE! IAR LIMBAJUL DE PROGRAMARE NU ESTE DELOC USOR! Nu te speria, ai timp si daca vrei reusesti! Succes sa ai!

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Mi se pare ciudat ca nu ai bazele, dar ti se pare usor.
Pai depinde de persoana, asta de mai sus zice ca e super greu, dar depinde de tine si de capatitatea ta de a sistematiza si a gandii in cod/algoritmi, nici nu trebuie sa fii expert la mate ca sa te pricepi la info. Mie nu mi se pare atat de grea.
Iar ca sa inveti, cel mai bine ar fi cu un profesor, acasa mai mult ca sigur o sa pierzi vremea doar. O sa gasesti si pe net diferite resurse, dar e greu sa alegi cand nu stii ce e bine si ce e rau. Nu toti scriu cod "frumos".
Daca o iti cauti o carte, nu lua una scrisa inainte de 2000, eventual dupa.

| BluX a răspuns:

Pai dc nai mers la mate-info intensiv engleza din cls a 9-a?

| Cobrax explică:

Nu am vrut sa merg din prima la mate info, apoi mi'au venit mintile si am realizat ce vreau sa fac in viitor. invatatul de pe net oricum il faceam, dar o sa fac tot ce e posibil si voi merge si la pregatire cu un profesor big grin