| saabrinaaa a întrebat:

Prezenta personajelor este o trasatura a genului dramatic?

2 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Prezenta personajelor poate fi o trasatura a genului dramatic, insa trebuie mentionat ca intre personajele prezente in opera se nasc conflicte puternice.
O zi buna.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Anul acesta am studiat și eu genul dramatic.
O să-ți las aici particularitățile textului care mi s-au predat (și o să fiu sinceră cu tine, eu chiar am avut o profesoară foarte bună care ne preda absolut tot ceea ce trebuia, îmi pare extrem de rău că pleacă anul acesta și mi-e groază să mă gândesc cine îi va lua locul):
-este destinat reprezentării scenice
-personajele se prezintă singure în fața cititorilor sau a spectatorilor
-dialogul și monologul sunt moduri de expunere predominante
-conflictul exterior sau psihologic este foarte puternic
-textul dramatic are o structură aparte:
1.actul (subdiviziunea piesei de teatru);
2. tabloul (subdiviziune a actului ce cuprinde mai multe scene);
3.scena (subdiviziune a unui act sau a unui tablou);
4.replica (intervenția directă a unui personaj);
5. didascaliile sau indicațiile scenice;
6. sugestii ale autorului legate de decor sau de jocul personajelor.
Sper că te-am ajutat.
O seară plăcută!