| Stefana001 a întrebat:

Prietenul meu a terminat liceul in California, USA si doreste sa revina in tara pentru facultate (este roman stabilit in USA). Ii este recunoscuta diploma de graduare? mai precis: trebuie sa sustina BACul daca vrea sa aplice la o facultate in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau va trebui sa depuna un dosar pentru recunoasterea studiilor si diplomei obtinuta in strainatate si va vedea daca poate continua cu admiterea la facultate.
Detalii vezi aici:
http://www.cnred.edu.ro/#Echivalare
Intri pe situatia in care se incadreaza si vezi ce trebuie sa faca pentru echivalare.