| anonim_4396 a întrebat:

Prin ce unitati de relief principale trece fluviul Dunarea? Stiu doar de Campia Panonica 100% dar in rest? Si daca s-ar putea, in ordine?

8 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Uita-te pe o harta fizica a Europei, blonda ce esti!

| dnsmnl a răspuns (pentru noktambul):

Blonda sa ii spui la aia ce te-o facut! Toti de pe TPU sunteti asa prosti-crescuti? Am pus o intrebare, bai blondo'/blondule' si m-am uitat da' mintea ta bolnava nu poate pricepe ca le caut pe cele principale, nu toate baltile si campiile minuscule.

| milktie67 a răspuns (pentru noktambul):

Ba porcule,, sa moara mama ta de sexist ce esti si de nesimtitu dracului, nu vorbesti asa cu o persoana pe un site DE EFECTIV AJUTOR, mai bine nu te nasteai decat sa comentezi prostii altor persoane om prost care inca traieste in casa maica si,, du te la razboi si taci dracu odata

| nico097 a răspuns:

Ca unitate goegrafica, Delta Dunarii are urmatoarele extremitati :
In nord ® tinutul muntos Buceac
In sud-vest ® dealurile Tulcea
In sud-est ® Marea Neagra
Sectorul mijlociu sau sectorul panonic
, de laBratislava
-

Viena până la Baziaş, din punct
devedere morfologic, poate fi divizat în doua
sectoare: primul, până la defileul de la Vác şi
cel de-aldoilea, în aval.
Dunărea

străbate
bazinele Vienei
şi
Bratislavei,
"antecamera"
marelui bazin

Panonic, în cadrul cărora străpunge douabariere muntoase, prin porţile
-
defileele de la
Bratislava(sau Poarta Devin) şi de la Visegrad
(Poarta de la Dorog sau Gran)
.
Sectorul inferior sau carpato -balcanic
, de la Bazias şi până lavărsare, are o lungime de 1075 km.Acest
sector este cel mai important pentru România, deoarece, pe tot acest parcurs, fluviul uda
pamantul tarii noastre.
Pe teritoriul Germaniei, dela
izvoare până
la Achlaiten, din cei 580 km, pe
circa 180 km, Dunărea are
o vale îngusta, datorita
munţilor pe care îi străbate
.

Dunărea austriaca are 350
km lungime, din care 21 km
formează graniţa cu
Germania, iar 8km. cuSlovacia
.
În acest sector,
Dunărea străbate zona de
dealuri prealpine, între care
îşi fac loc zone cu

lunci, formând patru bazine maimici
.
Câmpia Panonica esteprimul sectorul cu o lunca
foarte larga a Dunării, care
se întinde de la

Budapesta
până la intrarea în defileulde la Porţile de Fier

| noktambul a răspuns (pentru nico097):

Iti pierzi timpul cu proasta lu' peste de la Dunare happy

| nico097 a răspuns (pentru noktambul):

Ti se pare frumos sa jignesti?

| dnsmnl a răspuns (pentru nico097):

Pai copilasi de scoala primara ca "noktambul" populeaza TPU.Eu deja m-am obisnuit cu ei! Oricum, mersi pentru. raspuns, nico!

| nico097 a răspuns (pentru dnsmnl):

N-ai pentru ce ajut cu ce pot, pacat ca mai sunt astfel de persoane care jignesc fara rost ca sa se afle in treaba.asi putea s aii dau ban da nu ma pun la mintea oricui.