| Minnie_Kitty_1999 a întrebat:

Sunt clasa a9a iar in vara am fost repartizata la profilul mate-info. Am depus cererea de transfer pentru a merge la stiintele naturii, in cadrul aceluiasi liceu. Luni mi s-a aprobat cererea dar astazi secretara scolii a sunat-o pe mama spunandu-i ca nu ma pot muta decat din clasa a10a, si nu din sem. II asa cum a spus cand am depus cererea. Ce fac?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa termini cl.IX-a la profilul la care esti si sa depui cererea de transfer in vara.
Pesemne ca nu au stiut prevederile Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016 si le-au aflat dupa aprobare, desi nu cred ca aprobarea a fost data de CA al liceului.
Conform Regulamentului-cadru, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Mai poti incerca si acum, invocand o situatie exceptionala, daca o poti dovedi.

| Minnie_Kitty_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Situatie exceptionala cum ar fi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Minnie_Kitty_1999):

Nu mi-ai citit atent raspunsul? Acolo sunt aratate cateva situatii exceptionale. Pot fi si altele asemanatoare, de ex. ca esti discriminata in clasa ta, ca esti ciuca batailor fizice sau a bataii de oc a colegilor, etc.