| Ionita_Cosmin_1984 a întrebat:

Profesorul are voie sa iti puna nota pe caiet? ( caligrafie, cat de ingrijit este) As vrea cat mai explicit daca se poate. Multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are voie.
Conform ROFUIP, citez:
"ART.186. (1) Instrumentele de evaluare se stabilesc în funcţie de vârsta şi de  particularităţile psihopedagogice ale beneficiarilor primari ai educaţiei şi de specificul fiecărei discipline. Acestea pot fi:
a) chestionări orale;
b) lucrări scrise;
c) experimente şi activităţi practice;
d) referate şi proiecte;
e) interviuri;
f) portofolii;
g) probe practice;
  h) alte instrumente stabilite de catedrele/comisiile metodice şi aprobate de director sau elaborate de către Ministerul Educaţiei Naţionale/ inspectoratele şcolare."

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca are voie sa-ti puna nota pe caiet, de ce nu?
Doar este ora lui si te evalueaza dupa cum considera el!
Este perfect normal!