| Valenziana a întrebat:

Profilul stiintele naturii e chiar asa greu pe cum se zice? Si daca da, de ce? Ma refer, e multa materie sau e grea?

9 răspunsuri:
| kyttu a răspuns:

Vei face mate M2, până în clasa a12-a și vei da bacul din mate. Apoi 3-4 ore de română, unde se axeazà pe literatură, engleză, franceză (2 ore pe săptămâmă, normal), fizicã, bio și chimie 2-3 ore pe săptămână, dar se mai pot adăuga, tic și info, sport, muzică, desen, socio-umane, isto, geogra. Teze dai la română, mate (obligatoriu), fizică, chimie, bio sau info (două la alegere). Bacul la fel, mate, română și o materie la alegere.
Nu e așa greu dacă-ți place.

| Valenziana explică (pentru kyttu):

Si daca am facut germana, raman la germana?

| kyttu a răspuns (pentru Valenziana):

Depinde de liceu, dacă se fac grupe de germană şi franceză, da. Cred că dacă majoritatea au făcut franceză nu se mai fac grupe şi vei învăţa şi tu franceza.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Specializarea" ( NU "profilul" ) de "Ştiinţe ale Naturii" NU este foarte grea, dar nici uşoară :)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

Daca te descurci la materiile reale (matematica, fizica, chimie) nu vei avea probleme.Vei face M2 la matematica.De asemenea, in clasa a 9-a vei avea 4 ore de romana, urmand ca din a 10-a sa faci doar 3 ore pe saptamana.
O zi buna.

| ascovit a răspuns:

Intr-adevar, materia e destul de multa. La acest profil se axeaza pe bio, chimie, fizica, matematica (la bac ai optiunea sa alegi si informatica din 9-10) Oricum, si la celelalte materii (cred canu e necesar sa precizez si limba romana), ti se va cere sa fii cu lectia la zi.
Sincer, mie nu mi s-a parut atat de grea materia pana in a 11-a, dar banuiesc ca se datoreaza si profesorilor.

| Chelsea13 a răspuns:

Eu sunt la stiintele naturii. Se axeaza in principiu pe mate fizica chimie biologie si informatica. Daca esti pasionat de stiinte nu ti se va parea greu deloc. Daca nu, tot nu mi se pare greu.laughing Eu m-am obisnuit foarte repede si nu consider ca este dificil.
Pe de alta parte, la liceu profesorii sunt mai exigenti si trebuie sa tii pasul, sa faci fata.

| Valenziana explică (pentru Chelsea13):

Imi plac chimia si biologia, dar la fizica nu sunt asa buna, adica mereu am invatat teoria si formulele dar cand vine vorba de practica, la probleme, nu stiu care unde sa le pun si cum, iar informatica nu am facut deloc. Cu restul nu am probleme, astea 2 is mai asa. Oricum la fizica imi voi lua profesor dar vreau sa stiu la ce sa ma astept.

| Anytta99 a răspuns:

Nu e greu. Vei face multa literatura, iar gramatica deloc(la lb. romana), apoi vei face lb franceza, engleza, cred ca si chimie, fizica...mate foarte putina doar in primii 2 ani de liceu, apoi deloc. Asta stiu. Bafta! O duminica faina!