| wolder a întrebat:

Programa pentru simularile la romana si matematica CLASA A 11A!? CE opere ne-ar putea da sa comentam? Ca sa stiu ce sa invat!

11 răspunsuri:
| RedFantasy a răspuns:

Eu sunt tot profil tehnologic. big grin
La romana stiu ca se da:
- Eminescu- caracteristici ale romantismului si clasicismului, teme si motive eminesciene iar ca poezii studiate "Oda in metru antic" si "Dorinta"
- Creanga - basmul, oralitate, "Povestea lui Harap-Alb"
-Caragiale - "O scrisoare pierduta", forme ale comicului
- Ioan Slavici - "Mara"
- Liviu Rebreanu - " Ion", trasaturile romanului realist
- Sadoveanu - nu stiu prea sigur, s-ar putea sa dea ceva din "Iapa lui Voda" din "Hanul Ancutei"
Iar la matematica nu stiu exact programa, cam tot laughing. La algebra pana la inversa unei matrici inclusiv iar la analiza pana la functii continue inclusiv.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Programa pentru Simulare la linkul oficial :
http://subiecte2014.edu.ro/......6_2014.pdf

Vezi şi programele şcolare în vigoare la linkul :
http://programe.ise.ro/......20IX-a.pdf

http://programe.ise.ro/......%20X-a.pdf

http://programe.ise.ro/......0XII-a.pdf

Toate cele bune.

| skirlex a răspuns:

Si eu trebuie sa ma apuc sa invat eu stiam ca :junimea, O scrisoare pierduta de Caragiale, Alexnadru Lapusneanul, Scrisoarea 1 si Luceafarul si parca si moara cu noroc. Cred ca astea sunt si la mate nu stiu, bafta

| wolder explică (pentru skirlex):

Ce ai vrut sa spui prin `cred ca astea sunt si la mate`?

| Lara123 a răspuns:

Buna! Depinde de profilul la care esti. In cazul in care esti la profil tehnic sunt 6 autori: Eminescu, Caragiale, Creanga, Slavici, Rebreanu si Sadoveanu. Iti alegi o opera pe care ai studiat-o, si o comentezi. Bafta!

| wolder explică (pentru Lara123):

Am profil tehnologic
si nu te lasa sa alegi
iti spune clar pe care trebuie s-o spui

| Lara123 a răspuns (pentru wolder):

Iti dau un exemplu... " Redacteaza un eseu de 600-900 cuvinte in care sa prezinti viziunea despre lume reflectata intr-una din nuvelele studiate, din creatia lui Mihai Eminescu, Ion Creanga, I.L Caragiale sau Ioan Slavici." Nu cred ca in exemplu asta ti se spune clar ce opera sa comentezi. Niciodata nu o sa intalnesti in variante opera precizata. O zi buna!

| wolder explică (pentru Lara123):

Pai si din enuntul asta, care opera ar trebui comentata?
ca sa-mi fac o idee

| Lara123 a răspuns (pentru wolder):

Singura nuvela pe care ai studiat-o pana in prezent e " Moara cu noroc" de Ioan Slavici. In mare parte de la fiecare autor ar trebui sa stii cate o opera. Ion Creanga - "Harap Alb", Ioan Slavici - "Moara cu noroc", Liviu Rebreanu - "Ion", Mihail Sadoveanu - "Baltagul", I.L.Caragiale - "O scrisoare pierduta", Mihai Eminescu - " Scrisoarea a III a" sau "Oda in metrul antic" sau "Luceafarul". Astea sunt cele mai importante opere.

| wolder explică (pentru Lara123):

Mai e si nuvela alexandru lapusneanu doar ca e scrisa de costache negrutzzi.
daca zicea dintr-o nuvela la intamplare se incadra si asta, dar acolo ne-a precizat autorii

| Lara123 a răspuns (pentru wolder):

Da, si aceasta este nuvela., doar ca nu se incadreaza in autorii pe care trebuie sa ii invatam pentru simulare. La bac, o sa fie precizat ce fel de nuvela e, de exemplu sa comentezi o nuvela istorica, cum e Alexandru Lapusneanul, sau o nuvela psihologica, adica Moara cu noroc.