| Alyutzu_Aly_1999 a întrebat:

Salut, TPU.
Saptamana viitoare am simularile, la romana si matematica, sunt clasa a 8 a si nu prea ma descurc la romana si la matematica, adica sunt singurele materi la care am media 5 chiar nu-mi plac si la celelalte materii am medii cu mult peste 5.
Vin simularile si eu chiar nu stiu ce sa invat, ma puteti ajuta?
Macar zilele astea care au mai ramas sa bag tare la invatat sa iau o nota bunicica.

Răspuns Câştigător
| artmosfera a răspuns:

Facebooktongueaula Manolache
Școala 10 Botoșani

11 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Sunt singurele materii care chiar conteaza...pentru examen.
La romana invata un eseu argumentativ sau pe toate laughing, vezi si tu macar sa te axezi pe subiectul 2 si 3.
Si la unul mai nimeresti ceva sinonime antonime si aia e.
In schimb, la matematica te-ai cam dus pe cioaca...acolo trebuie sa stii tot.

| Alyutzu_Aly_1999 explică (pentru SergiuBoss11):

Pai si la mate ce ar trebui sa fac pentru macar un 5, daca nu iau nota de trecere nu ma baga in examen sau ce, ca asa ne ameninta profesori?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Alyutzu_Aly_1999):

N-au cum sa nu te bage. Asa zic si ei ca sa va faca sa invatati.La matematica trebuie sa stii putin din toate.Macar sa calculezi...ecuatii de gradul 2.etc

| Alyutzu_Aly_1999 explică (pentru SergiuBoss11):

La algebra mai ies la tabla mai stiu, ma prind la unele repede la unele greu, la geormetrie sunt bata stiu asa cate putin sa desenez si din cate stiu la desenat iei 1PUNCT, adica sunt exerciti la care trebuia sa desenetzi. Doamne ajutawinking

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Alyutzu_Aly_1999):

Si atunci de ce-ti mai faci griji, ma?

| Alyutzu_Aly_1999 explică (pentru SergiuBoss11):

Imi fac griji pentru ca stii nu sunt genu de copil care sa invete, adica nici nu-mi place scoala, nici nu vreau. La romana si mate din media 5 nu am iesit. Pentru ca nu mi-a placut deloc, matematica hai sa mai zic asa putin, pentru ca imi place informatica(adica...) Lucrez la calculator la design, Gaming si ma ocup de partea de hardware la calculator; D Adica ma descurc destul de bine!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Alyutzu_Aly_1999):

Ba,macar pentru examenul asta invata.Sa intri la liceu bun, dupa freci menta cat vrei pana in a 12-a

| Alyutzu_Aly_1999 explică (pentru SergiuBoss11):

Vreau sa intru la un liceu macar cu 6-7; D

| artmosfera a răspuns:

La matematică subiectul 1 este ușor, deci 4 îl ai asigurat. La subiectul 2 un exercițiu e de desenat ceva(prisma,cub, paralelipiped dreptunghic, piramidă), deci 4, 5. Se vor mai da cu siguranță probleme de aflat media aritmetică, probleme cu procente. Așadar de un 5, 5 faci lejer. Și eu sunt a 8-a și am lucrat simulările din ultimii 5 ani. Dacă nu ești bun la mate ar fi bine să lucrezi și tu simulările din ultimii ani, primele două subiecte care sunt mai accesibile.Așa sigur te scoți cu un 6-7.
La română treaba e mai delicată. Compunerea de la primul subiect e mai complexă,mai strictă. Asta ar fi problema pe care o întâmpină mai toți elevii. În rest e mai accesibil. S-ar putea să se dea niște cuvinte de despărțit în silabe, valori morfologice, funcții sintactice, de explicat o secvență, de făcut un rezumat și o compunere reflexivă. Cheia reușitei este munca.Am lucrat teste, simulări, exerciții la greu.Mi-am adunat materiale cu teorie literară. Un avantaj ar fi că sunt olimpică la română, deci sunt familiarizată cu aceste lucruri. Chiar și așa nu aspir la nu știu ce notă. Dacă iau un 9, 3 sunt cea mai fericită.
Pentru alte informații îmi poți da un mesaj.

| Alyutzu_Aly_1999 explică (pentru artmosfera):

Ai Facebook, skype ceva sa vorbim happy

| artmosfera a răspuns (pentru Alyutzu_Aly_1999):

Facebooktongueaula Manolache
Școala 10 Botoșani

| Alyutzu_Aly_1999 explică:

Nu ma astept la un 8-9-10. Macar 5-7 sa iau...