| karrry9999 a întrebat:

Protestarea e incalcare a legii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Protestul neautorizat este ilegal.
Articolul 1 din Legea organizarii si desfasurarii adunarilor publice (mitininguri, proteste, etc).
http://www.avocatura.com/ll581-legea-adunarilor-publice.html

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Depinde despre ce protest este vorba. Protestul neautorizat da, este ilegal.

Pa-pa.

| neutrino a răspuns:

Protestul este o forma legala de manifestare, care trebuie facut in conditiile legii si cu aprobare de la primarie.

| gelu1970 a răspuns:

Depinde de legea fiecarei tari. deci depinde cat de nazisti sunt cei ce scot legile. in ultimul timp e o tendinta de a ingradi toate drepturile de exprimare. in Romania si in asa zisa comunitate europeana.

| kossmin16 a răspuns:

Nu

| LoveU4ever a răspuns:

Pai ca sa faci protest in primul rand trebuie autorizat, apoi trebuie sa fie in mod pasnic si nu cu batai etc.
Funda?

| cobuzgabriel a răspuns:

Cat timp este in mod pasnic nu.