| blondaa_2641 a întrebat:

Puteti sa imi definiti termenii "valoare morfologica" si "functia sintactica", va rog?

Răspuns Câştigător
| Luci25 a răspuns:

Valoare morfologica-cand este verb,substantiv, pronume etc.
functie sintactica-cand este subiect, predicat, complement, atribut etc.

| Cristina_Victoria_2000 a răspuns (pentru Luci25):

Mersi

| EmanuelEmy18 a răspuns (pentru Luci25):

Mi le spui pe toate fara etc te rog?

7 răspunsuri:
| BellaKiოNana a răspuns:

Pai valoare morfologica inseamna sa iei un pronume si sal analizezi sau sa-i zici partile de vvb prin care e exprimat si etc.
Functia sintactica reprezinta partea de propozitie a unui cuvant dintr-o anumita propozitie. exempu:subiec, predicat, atribut...

| DeeaEuu a răspuns:

Hey! Buna val. morfologica inseamna ca un "cuvant" determina o parte de vorbire (substantiv; adjectiv; mai multe).ex: Al doilea a fost obraznic.
Al doilea=valoare substantivala(determina un ajdectiv)
sau
extonguerimul mar a fost rosu.
primul=valoare adjectivala(determina un substantiv)
si functia sintactica inseamna ca un "cuvant" determina un subiect; compl. direct; compl.indirect; nume predicativ; atribut substantival prepozitional sau genitival; compl.circumtatial de loc sau timp; atribut adjectival asta este doar la val. adjectivala; restil la val.substantivala si mai multe (o sa le inveti pe parcurs ce cresti ) sper ca ti-am fost de ajutor!

| DianaEma3 a răspuns:

Functia sintactica reprezinta functia care o are acel cuvant in propozitie(Ex.atribut,predicat,subiect,complement.) si valoarea morfoligica scuze dar la asta nu stiu definitia dar stiu sa dau exemplu(Ex.substantiv,adjectiv,pronume,numeral,verb)

| Luta_Bogdan_2000 a răspuns:

Funcția morfologică se referă la NATURA cuvintelor, adică, dacă iei un singur cuvânt, fără niciun alt cuvânt pe lângă, poți spune clar ce parte de vorbire este: substantiv, verb, pronume, adverb, adjectiv, conjuncție, numeral și interjectie. La fel cum pe Pământ, există oameni, plante, pești, etc.
Funcția sintactică se referă la ROLUL cuvintelor într-o propoziție. Așa cum omul, între alți oameni, poate avea diferite roluri, doctor, profesor, etc. La fel, o funcție morfologică poate avea diferite funcții: subiect, predicat, atribut, complement, nume predicativ.

| Durassica a răspuns:

Functia sintactica
Substantiv, Adjectiv, adverb, Numeral, Pronume, Articol, Conjuncție, Interjecție

valoarea morfologica
Subiect, Predicat, Atribut, Complement circumstanțial de loc, Complement circumstanțial de timp, Complement circumstanțial de mod