| mihnealuca a întrebat:

care este diferenta dintre functie sintactica si valoare morfologica?!

4 răspunsuri:
| 2Low a răspuns:

Valoare morfologica-substantiv, pronume, verb.
Functie sintactica-subiect, predicat, complement, atribut etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Doareuingeneral09 a răspuns:

MIHNEA valoarea morfologica are la baza partile de vorbire:substantiv adjectiv, verb, pronume. Functia sintactica are la baza partile de propozitie:subiect, predicat, complement si atribut

| FifiGirl a răspuns:

Pai valoarea mordologica este atunci cand cuvantul este parye de vorbire (substantiv, adjectiv, nume predicativ, etc.) iar functia sintactica e atunci cand cuvantul este parte de propozitie (subiect, predicat, complenent sau atribut). Funda?