| DianusIoana a întrebat:

Puteti sa imi explicati si mie cu e cu seria reactivitatii chimice pentru ca nu o inteleg deloc la reactii si doamna nu ne-a zis nimic, doar cat a pus-o pe foaie?

1 răspuns:
| SQ123A a răspuns:

Buna! Si eu sunt clasa a 8 a si am facut-o anul' asta. O numesc "Linia aia" rolling on the floor E o denumire mai simpla! Deeci : Toate sunt metale, da? Da! Buun. Si cele din varful seriei le pot substitui pe celelalte, adica le pot inlocui. Primul este (Au) care nu poate inlocui niciun alt metal din serie si are foarte putine reactii ( de exemplu : Nu reactioneaza cu oxigenul, Nu subtituie hidrogenul din apa, nu substituie hidrogenul din acizi. Acest metal nu reactioneaza deloc cu acizii! Nu stiu daca avem acelasi manual la chimie, dar in al meu este aceasta serie explicata putin la pagina 31, daca nu ai imi dai mesaj si iti fac screenshot la pagina, poate te ajuta