| asperger3 a întrebat:

Cum e la facultate? Puteti sa imi explicati pe scurt cum e cu credite,restante, etc? Multumesc happy
Funda

Răspuns Câştigător
| GoStar a răspuns:

Depinde ce faci.
Sunt facultati usoare si facultati grele.
Ai 2 sesiuni in care dai examenele, daca l promovezi cu nota 5 primesti creditele, examenele se dau de mai multe ori, doar ca daca nu le ie de 2-3 ori, le platesti...
Creditele te ajuta sa treci anul, adica ai nevoie de un anumit numar de credite sa treci anul.
Fiecare prof are politica lui, la altii prezenta nu conteaza la cursuri, la altii tine cont, desi foarte rar.
La seminarii si laboratoare prezenta e obligatorie.
Viata de student e faina, daca ai si ceva banuti si stii sa te distrezi si sa nu te consumi din orice prostie.

| asperger3 explică (pentru GoStar):

Creditele sunt un fel de teza sau nota la un test nu?

| Bondarel99 a răspuns (pentru asperger3):

Nu, creditele sunt alocate in functie de numarul de ore pe care le are materia respectiva.Pot fi materii cu 2 credite, pot fi materii cu 7.Sa zicrm de ex ca matematica are 6 credite, daca iei examenul la mate iei cele 6 credite, daca nu, le pierzi.Ca sa treci anul iti trebuie un nr minim de credite de exemplu 35 din 60 cate sunt in total.Deci daca nu iei suficiente examene ca sa strangi 35 de credite repeti anul.Asta e rolul creditelor.Notele sunt altceva.

| asperger3 explică (pentru Bondarel99):

Dar ce sunt creditele ca asta nu inteleg?

| Bondarel99 a răspuns (pentru asperger3):

Exista doar teoretic, asta ca sa te faca sa inveti si sa treci anul.Asta e rolul lor, nu poti face nimic cu ele, trebuie doar sa ai un nr de credite ca sa treci anul.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tot ce trebuie să știi e că nu trebuie să ai restanțe. Dacă nu ai nu te mai interesează de credite.