| Robert3D a întrebat:

Puteti sa imi spuneti daca merita sa dau examenul ECDL( care costa in jur de 500 LEI) sau daca raman mai bine la proba pentru TIC la BAC.
Din cate am inteles ECDL este recunoscut in peste 150 de tari din lume si este un plus fata de proba de la BAC care este recunoscuta doar in Romania.
Va rog sa imi spuneti daca se merita sa dau ECDL si daca da/nu sa spuneti si argumente.

Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Si eu imi doresc sa dau ECDL mai ales ca poti da pe mai multe module (incepator / mediu / avansat) sau ceva de genul. Daca vrei ceva in IT e de recomandat sa il ai, o sa te ajute la CV mai ales ca il ai toata viata.
Una e sa vina unul si sa spuna ca se pricepe in pc-uri si alta e sa vii tu cu examenul ECDL luat.
Daca nu te intereseaza domeniu IT nu are rost sa il dai degeaba...
Si sa nu dai pe incepator pentru ca oricine stie sa deschida un pc si sa intre pe google... dai de la mediu in sus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Merita sa il dai daca vei avea o meserie ce va implica lucru pe calculator (si aici nu vb de joburi in IT, ca acolo nu are nicio valoare)

| Lawliet14 a răspuns:

Da, normal. E un certificat si e si binevenit in viitor pe CV-ul tau.

| Sadop a răspuns:

1. Echivaleaza proba de la bac, deci nu pierzi o zi aiurea.
2. E valabil in mai multe tari si dureaza toata viata, pe cand competentele digitale de la bac au o valabilitate de doar 6 luni.
3. E util la CV. Foarte util. In toate domeniile ti se va cere cunostinte la PC.
Deci da, merita sa il dai!
Bafta!