| nosferatu15 a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti si mie la ce ne ajuta latina in viata?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Asta mă întrebam și eu în clasa a 8-a, a trecut destul timp de atunci, acum sunt în anul 2 la facultatea de drept și acum mă întreb de ce nu am învățat latina aia în clasa a 8-a deoarece la drept sunt doar expresii în limba latină și sunt foarte folosite de judecători, avocați, etc, de ex, reducerea la absurd (ad absurdum), argumentul contradictorialității (per a contrario) și lista poate continua, și mai sunt folosite și în drept civil ( am un profesor care întâi ne spune în latină expresiile sau denumirile la legi și noi rămânem blocați, nici nu știm cum se scrie, alții care au făcut latina cum trebuia, n-au nicio problemă), deci, latina, pe propria mea piele, trebuie învățată ( acum depinde ce vrei să faci mai departe, dacă vrei să faci dreptul, te asigur că ai nevoie de ea,mai ales la materia dreptul roman, care majoritatea denumirilor sunt în latină sau la facultatea de medicină, istorie, farmacie sau litere) și cam orice ființă (microb, animal, pasăre, vegetație) are întâi o denumire în latină după rang și specie, și după aceea denumirea în lb română, latina a fost o limbă foarte de bază la momentul acela, iar latina a stat la baza formării lb române deci e destul de importantă mai ales pentru cultura ta generală.

9 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Păi latina te ajută dacă vrei să te faci medic sau biolog pentru. că denumirile ştiinţifice provin din latină.
Şi în plus, pentru. cultura ta generală

| Angelique a răspuns:

Desi nu mai este o limba vorbita de un anumit popor latina ramane o limba folosita curent. Se pastreaza numeroase proverbe sau fraze memorabile in limba latina. Pentru a le intelege cu adevarat semnificatia este necesara pentru o persoana sa cunoasca limba de origine a acestora. Mai mult in limba latina se pastreaza si numerosi termeni tehnici. In multe domenii sunt folositi astfel de termeni si intelegerea lor este facila daca o persoana intelege limba in care sunt exprimati. Luand in considerare toate aceste utilizari variate ale limbii latina putem afirma ca ea ar trebui studiata in scoala.

| Klepto a răspuns:

Mergi la Vatican si vorbesti cu Papa sau sa vorbesti cu alti vorbitori de limba latina.Este o limba moarta si atat, poti s-o inveti daca ai pofta, dar atat.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

In caz ca gasesti heroglife in beci cand sapi sa-ti ingropi cainele sau vecinu!

| motherfuckerstyle a răspuns:

Pe noi nu ne ajuta la nimic dar il incalzeste seara pe ministrul ed ca elevii fac latina la scoala :d, la mine in clasa tot ce stim la latina este
,, FUNERIUM HAI SITIRIUM'' in traduce Funeriu hai sitir...

| nesuferit a răspuns:

Pe mine unu ma ajuta.Cand ma cac vorbesc in latina
PAce!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba latina ajuta foarte mult, un cunoscator al acestei limbi o sa aiba mult mai multe sanse sa invete de exemplu limba italiana, nu doar vorbit precum capsunarii ci vorbit si scris corect gramatical.
Un articol interesant mi-am amintit ca l-a scris evenimentul.ro
http://www.evenimentul.ro/articol/cit-de-moarta-e-latina.html

| Landied a răspuns:

Nu te ajuta.Dar iti face o idee pentru a sti de unde provine limba pe care o vorbim in fiecare zi.Cum e si Italia, Spania si alte doua care tot din limba latina provin.

| 159357852 a răspuns:

La nimic happy Latina este o limba ''moarta''