| Anca_6939 a întrebat:

Recomandati-mi si mie niste carti de citit pentru adolescenti.(nume si autor)

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Citeste Twilight de Anne Rice, este de-a dreptul fantastic (ignorand filmul, care sincer, mi se pare o transpunere josnica si f. f. lame a romanului...), vechiul Harry Potter...Mai poti citi Cismigiu&Comp (imi scapa autorul), este o carte fff frumoasa, merita s-o citesti cand esti inca adolescent, apoi isi pierde farmecul... Scrisoarea de dragoste si Invitatie la vals de Mihail Drumes, carti magnifice, pline de sentimentalism ca si Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi de Camil Petrescu... David Copperfield de Charles Dickens, este foarte frumos si acesta...mai sunt cateva carti care mie una mi-au placut la nebunie, le citeam pe nerasuflate in adolescenta...Maidanul cu dragoste de GM Zamfirescu, Panza de paianjen de Cella Serghi (un roman pe care il recomand cam dupa 15-16 ani, trebuie sa ai o oarecare doza de discernamant sa intelegi tot ce se petrece acolo...) si Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade. App, mi-am amintit autorul romanului Cismigiu&Comp-Grigore Bajenaru. big grin

Chiar iti recomand aceste carti, sunt de-a dreptul fantastice si potrivite adolescentilor, iti dezvolta capacitatea de a intelege si iti deschide anumite orizonturi, eu am capatat o oarecare experienta si o deslusire a unor lucruri care pana la momentul citirii acestor carti inca nu le intelegeam in totalitate.Plus ca sunt potrivite pentru o vasta cultura generala, descoperi cum se traia in alte timpuri, sesizezi diferente intre generatii... spor la citit! (Daca n-as fi sigura ca ai citit sau nu La Medeleni, ti l-as recomanda si pe acesta big grin)

16 răspunsuri:
| Tera a răspuns:

Pai depinde de ce gen iti plac eu una iti recomand seria de carti twilight de Stephenie Meyer pentru adolescenti.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Cartile de Sophie Kinsella mie mi'au placut foarte mult...desi daca te uiti dupa titlu pare destul de plictisitor cartile sunt foarte interesante... uite o lista cu cartile ei:
http://www.librarie.net/autor.php?id=14098&pg=1
Spor la citit :)

| gossipgirl a răspuns:

Gossip Girl - Cecily Von Ziegesar
Uite descrierea surorii mele :D
http://romana2silvia.wik.is/......esar(2007)

| Andreea_8014 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea-Mihail Drumesc
Amurg-Stephanie Meyer
Eclipsa-Stephanie Meyer
Luna Noua-Stephanie Meyer
Zori de zi-Stephanie Meyer

Merita Citite!

Deyutza:*

| Delisha a răspuns:

Invitatie la vals-Mihail Drumes
Maitreyi-Mircea Eliade
Dama cu camelii-Alexandre Dumas-fiul
Dracula..imi scapa autorulbig grin

| Gabica a răspuns (pentru Delisha):

Dracula e de Bram Stoker

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elevul dima dintr-a saptea...printre cele mai frumoase carti ale adolescentei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalele Vampirilor de L. J. Smith

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o gramada de cartii pe care ti le recomand dar depinde de ce gen citesti...
daca iti plac cele cu vampiri ai putea incerca:academia vampirilor sau seria casa noptii altele ar fi cartile de la chic sau zodia indragostitilor dar acum imi scapa autorul:d sper ca te ajuta cu cevasmug

| ɮʟօռɖɖα a răspuns:

Nume: Hanul Ancutei... Autor: Mihail Sadoveanu
Nume: Fratii Jderi... Autor: Mihail Sadoveanu
Nume: Rascoala... Autor: Liviu Rebreanu
Nume: Capitan la 15 ani... Autor: Jules Verne

Daca citesti aceste carti e bine. happy Is mari toate cartile si frumoase.

| Deeniiii a răspuns:

Deci imi pare rau ca nu iti dau un raspuns dar as vrea sa corectez ceva ce a scris tipu/tipa de mai jos...deci Twilight nu ii scrisa de Anne Rice ci de Stephanie Meyer...

| Iulia_2191 a răspuns:

Twilight - Stefanie Meyer
si celelalte 3happy
Eu atat stiu. in caz ca nu`ti place Twilight, nu judeca.

| Ndr27 a răspuns:

Sandra Brown : Chiar si ingerii cad ( una dintre cartile alea interesante tipice varstei care te fac sa citesti in continuare, te fac sa fii curios ce se intampla mai departe cand te opresti din citit. Eu am inceput acum 2 zile si sunt pe la pagina 104 incep capitolul patru, foarte interesanta. Merita sa citesti sandra brown. )

| alexutza_6507 a răspuns:

Mie mi-au placut :
¤,, Sherlock Holmes,, de Arthur Conan Doyle
¤,, Winnetou,,(3 volume) de Karl May
¤,, Twilight,, de Stephenie Meyer

| fluid a răspuns:

J.D Salinger-De veghe in lanul de secara;
Romain Garry-Ai toata viata inainte (la vie devant toi);
Herve Basin-Vipera sugrumata.
Toate cele trei carti sunt despre viata unor adolescenti care se confrunta cu anumite probleme.

| PopAnny a răspuns:

O sa iti zic despre cateva dintre cartile mele preferate.
-Stephanie Meyer:seria Twilight, romanul Gazda
-Richelle Mead: Academia vampirilor
-John Green: Cautand-o pe Alaska, Sub aceeasi stea
-Cassandra Clare: seria Instrumente mortale
-E.L James: Cincizeci de umbre ale lui Grey
-Suzane Collins: Jocurile foamei
-Veronica Roth: seria Divergent