| hisoillu a întrebat:

Repartizarea pe clase la liceu se face doar în ordinea mediilor sau se ia în calcul și a doua limbă străină pe care copilul a făcut-o în 5-8? (germană, franceză)

Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

Da? Nu conteaza ce Lb2 ai facut. Conteaza strict profilul la care aplici si media de la evaluare. Intr-o clasa pot sa fie elevi care au facut germana, franceza, italiana, spaniola, nu conteaza. In liceu, fiecare isi alege la limba 2 ceea ce a avut in gimnaziu si se continua asa. Pot sa fie 15 copii la franceza si 10 la germana intr-o clasa, nu conteaza.

4 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Se face pe baza mediei obținute la evaluare națională.

| and0ra a răspuns:

Uhh, de ce ar conta ce limba ai facut in 5-8? Si daca dai pe filologie, nu are absolut nicio importanta ce Lb 2 ai facut in 5-8. Se ia dupa media de la evaluarea nationala.

| hisoillu explică (pentru and0ra):

M-am referit la repartizarea pe clase în liceu, nu la repartizarea la liceu. Adică cum se face împărțirea pe clase. Dacă doi copii care au medii consecutive în ierarhie, dar unul face germană și celălalt franceză tot vor intra în aceeași clasă?

| hisoillu explică (pentru and0ra):

Mulțumesc!

| and0ra a răspuns (pentru hisoillu):

Da? Nu conteaza ce Lb2 ai facut. Conteaza strict profilul la care aplici si media de la evaluare. Intr-o clasa pot sa fie elevi care au facut germana, franceza, italiana, spaniola, nu conteaza. In liceu, fiecare isi alege la limba 2 ceea ce a avut in gimnaziu si se continua asa. Pot sa fie 15 copii la franceza si 10 la germana intr-o clasa, nu conteaza.