| Mony_Nelly_1995 a întrebat:

Revin cu o intrebare, am nevoie sa stiu ce moneda exista in Austria si in Germania inainte de al doilea razboi mondial

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înainte de a adopta euro în 2002, Austria folosise șilingul austriac, începând cu luna decembrie 1924. Șilingul a fost abolit temporar în urma Anschlussului în 1938 și a fost reintrodus după sfârșitul celui de al Doilea Război Mondial în noiembrie 1945. (Wikipedia)

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inumiko18 a răspuns:

Reich Mark

| abbey20 a răspuns:

Austria: Austria foloseste șilingul austriac începând cu luna decembrie 1924. Șilingul a fost abolit temporar în urma Anschlussului în 1938 și a fost reintrodus după sfârșitul celui de al Doilea Război Mondial în noiembrie 1945.
Germania: Papiermark (în română: „Marcă de hârtie") era denumirea dată monedei germane începând din iulie 1914, dată la care a fost abandonată echivalența între Goldmark (în română: „Marcă-aur") și aur ca etalon.