| GolopențaAdrian a întrebat:

Romania cum a fost afectata de Accidentul Nuclear de la Cernobîl? Am auzit de la mama mea ca si aici de unde sunt eu s-au simtit radiatiile si parca mai demult am auzit si de masti.

43 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prin numeroasele cazuri de cancer ce au urmat...

| GolopențaAdrian explică (pentru Simpatic):

Dar oricum nu a fost asa de tare ca in Ucraina, Belarus si Rusia

Răspuns utilizator avertizat
| nikklett a răspuns:

O prietena de a mamei s-a nascut cu degetele lipite, caci atunci cand mama ei a fost insarcinata cu ea, a fost radiata.

| GolopențaAdrian explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Nu cred, doar daca vorbesti de Fukushima

| GolopențaAdrian explică (pentru nikklett):

Da probabil ca au fost si deformatii, inclusiv cancere tiroidale

| mgtow a răspuns:

Deloc, in RO nu au ajuns radiatiile din cauza climei care a impins radiatiile in alte tari din UE inclusiv Rusia. Recomand sa vezi documentarul e fain. cernobyl

Răspuns utilizator avertizat
| GolopențaAdrian explică:

Acolo prea putin am gasit doar ca nivelul de radiati a fost foarte mare peste limita admisa

| GolopențaAdrian explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Acolo e altfel si da sunt zone nelocuite in jurul centralei dar daca af ost mai mare am vazut intr-un videoclip ca ar fi pe primul loc la nivelul de radioactivitate fiind si mai recent decat cel relatat

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Uhh, sper ca te referi la Fukushima si Nagasaki ci nu ca a ajuns radiatia de la Chernobyl pana acolo.

| GolopențaAdrian explică (pentru BeaTMaN696):

La Fukushima s-a referit

| GolopențaAdrian explică (pentru mgtow):

Eu am auzit ca si Romania a fost afectata de radiatii mai ales Nord-Estul dar si aici in Caras-Severin din orasul Bocsa de unde sunt.Cred ca referi la serialul Cernobîl ca am vazut deja 2 episoade din el

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Radiațiile acelea nu se simt. Nici măști nu a purtat nimeni. E legendă.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

Pentru aia tineri poate e legenda ca nu au trait pe vremea aia

Bula
| Bula a răspuns:

Radiatiile nu se simt si nu s-au simtit "pe pielea omului", dar au afectat sanatatea multora, in masura mai mare sau mai mica. Unii au primit doze de radiatii care au condus la cancer sau la malformatii (in cazul nou nascutilor).
Nivelul radiatiilor s-a putut si se poate masura cu aparate Geiger-Muller sau cu filme foto.
In zilele /saptamanile /lunile ce au urmat dupa accidentul de la Cernobil, radiatiile masurate au crescut si la noi in tara, in unele locuri chiar si de mii de ori fata de ceea normala.

De la accidentul de la Cernobil s-a introdus administrarea iodului, cu caracter compensator, dar iodul se adauga si acum obligatoriu in sarea de bucatarie (oare de ce? ).

| mgtow a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Documentarul e recomandat sa-l vezi nu serialul

| GolopențaAdrian explică (pentru Bula):

Ca sa ajute corpul sa lupte probabil de aia se baga?

| GolopențaAdrian explică (pentru mgtow):

Documentarul e cam acelasi lucru

| mgtow a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

E realist, daca stiai spaniola era si mai misto aia au o voce perfecta pentru traduceri.

Bula
| Bula a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Iodul compenseaza efectele radiatiilor, mai ales asupra glandelor tiroidale.
Probabil si acum avem parte de aceste "urme" ale tehnologiei "moderne", de aceea este (inca) nevoie.

| GolopențaAdrian explică (pentru Bula):

Pai nu avem alta modalitate

| minrest a răspuns:

A fost o stare de frica, care a durat multi ani; unii o au si acum. Nu putem sa stim daca au avut urmarii asupra sanatatii; pe vremea aia era dictatura si nu se spunea nimic.

| GolopențaAdrian explică (pentru minrest):

De asta multi nu stiu cum a fost cu adevarat in Romania dar si acolo unde a fost dezastrul

| Nătărău a răspuns:

Cernobîl e zero în comparație cu ce au făcut nemernicii prin Oceanul Pacific (Pacific cică) ca să cauzeze cutremure prin locuri precum Haiti. Pe altă notă, gazul numit Radon face ravagii mai mari decît radiațiile și efectele aactuale al hbmb.

| GolopențaAdrian explică (pentru Nătărău):

De acest gaz nu am auzit, iar in Pacific au fost teste nucleare

| Nătărău a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Caută harta poluării cu radon pentru România și despre efectele radonului. E de știut.

| GolopențaAdrian explică (pentru Nătărău):

Daca e asa de ce nu vezi atata valva si circ?

| Nătărău a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Futbalonul e mai important._._