| Dutu_Ancuta_1990 a întrebat:

Rombul cu diagonalele congruente este?

8 răspunsuri:
| offline2003 a răspuns:

Nu. laturile sunt congruente. diagonalele sunt reciproc perpendiculare, se taie in segmente congruente si sunt si bisectoarele unghiurilor.

| offline2003 a răspuns:

Doar patratul are diagonalele congruente si perpendiculare. Pătratul reprezintă un caz particular al rombului, în care toate unghiurile sunt egale (congruente). Un romb cu un unghi de 90 de grade este pătrat. iarta-ma ca am raspuns in doua etape, dar initial am inteles intrebarea gresit.