| diiidiiilaa a întrebat:

S'ara buna TPU. vreau sa invat de azi pentru luni am 13 ani si profit de ocazia ca sora mea e plecata la o nunta si stau sa invat linistita pentru ca atunci cand este acasa nu prea pot.Cum sa fac sa retin mai repede ce citesc cum sa am mai mult chef de carte cum sa inteleg mai bine ce eai asa sua e sa fac sa pot sta mai treaza sa invat mult si sa am chef Dau FUNDA PLS URGENT

Răspuns Câştigător
| Andreiutza016 a răspuns:

Seara buna! Eu am 12 ani si ma chinuie aceeasi problema:memoria! Stau cam o ora la 10 randuri! Si nu mai zic de poezii.e de groaza cu cartea asta.....asa,poate merge la tine ce zic ca la mine e apa goala:incerca sa te concentrezi la acel subiect,si sa-l citesti cu voce tare, gandeste-te la el si incerca sa memorezi, iar unele cuvinte grele care nu le poti retine de nici un fel, da-le sinonime, sau fa ca mine:aseamana-le cu cuvinte, denumiri sau ceva din viata de zi cu zi, ceva amuzant or something.Eu reusesc asa sa le retin cat de cat! A, si sa nu fi in fata televizorului sau altceva ce te distrage de la munca, incearca sa fi intr-un loc linistit, fara zgomote, telefoane si altele.Scrie pe o alta foaie ce ai retinut si completeza golurile! Daca nu merge de nici un fel gandeste-te ca daca vei invata acum vei avea un rost important in viata si te vei diferentia de toti prostii, si gandeste-te ca acum vei invata pentru mai tarziu cand toti colegii tai vor pica bacul, tu-l vei lua si vei fi cu siguranta mandra de tine!
Haide, concentreaza-te un pic ca stiu ca poti memora chestile alea, haide, sa o dai gata pe profa luni! Mult succes, si sa-mi spui si mie daca gasesti alt mod mai usor de a invata! Mult succes!hee hee))))

| diiidiiilaa explică (pentru Andreiutza016):

Multumesc mult o sa imi pun ideea ta in practica

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Sunt de acord cu raspunsul userului BoDoRomania. In asa fel este stimulata nu doar memoria vizuala ci si memoria auditiva si informatia se retine mai usor. Bine ar fi ca pe un caiet de maculator sa-ti scrii ideile principale ale lectiei sau formulele si exemplele din lectie pentru ca scriind, retii si mai usor. In final incearca sa recapitulezi ceea ce ai invatat pentru ca repetitia e mama invatarii(cel putin asa se spune). Bafta multa!

| Oana92 a răspuns:

Fa scheme, sublineaza cuvintele importante, intelege ce ai de invatat, citeste cu voce tare si elimina orice lucru ce ar putea sa-ti distraga atentia. spor la invatat!

| BoDoGFX a răspuns:

La mine, cel mai bine functioneaza, invatatul cu voce tare.

Cand eram in clasa a 7-a invatam citind cu voce tare si invartindu-ma prin casa.

Sa ai bafta!

| Io4 a răspuns:

In primul rand, cand inveti si nu poti retine fa-ti schema... Apoi ca sa ai chef de carte trebuie` sa citesti mai multe carti care sa te atraga si pofta vine mancandtongue